Türkiye'nin en iyi haber sitesi

batı ve doğunun köprüsü

Dünya Zirvesi’nin açılışında konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak, ’nin coğrafyanın ötesinde, batı ve doğuyu bağlayan bir enerji köprüsü olduğunu belirterek, “Avrupa’nın enerji arz güvenliği ’den başlar” söyleminin desteklendiğini belirtti

Giriş Tarihi: 10.10.2016
Türkiye batı ve doğunun enerji köprüsü

ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 'nin coğrafi bir terimin çok ötesinde, batı ve doğuyu bağlayan sadece bir kara parçası değil, bölgesinde istikrara sahip 'enerji köprüsü' kuran bir ülke olduğunu belirterek, "Avrupa'nın enerji arz güvenliği 'den başlar" söylemini desteklediğini söyledi. Türkiye'nin bugüne kadar yürütülen enerji projelerine güven veren bir partner olduğunu belirterek, "Türkiye, bölgedeki barışa katkı sağlamaya devam edecek" dedi.

4 DEVLET BAŞKANI 250 BAKAN
SABAH ve aHaber'in 'Ulusal Resmi Medya Ortağı' olduğu 23. Dünya Enerji Kongresi dün akşam yapılan açılış seremonisiyle başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, seremoni öncesinde İstanbul Kongre Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek kongreye ilişkin bilgi verdi. Kongrede 4 devlet başkanı, 250'den fazla bakan ve CEO düzeyindeki üst düzey katılımcının yer alacağını belirten Albayrak, "Dört gün sürecek kongrenin yaklaşık 82 ülkeden 265 konuşmacının 60 toplantı özelindeki buluşmasıyla çok verimli bir sürecin tartışılacağı önemli bir organizasyon olacağını düşünüyorum. Enerji sektörünün küresel bazda en üst temsilcilerinin bir araya geleceği ve enerji piyasalarının kurgulanacağı kongreye, dünyamızın en güzel şehirlerinden İstanbul'da ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Katılımcılarla mevcut ortak projeleri ve önümüzdeki dönemde işbirliği fırsatlarını değerlendireceğiz. Tüm paydaşlarının böylesi bir organizasyonda bir araya gelmesi olumlu bir sinerji ortaya koyacak" dedi.

MOTTO: BARIŞ İÇİN PAYLAŞ
Türkiye'nin bölgesel barışın sağlanmasında çözüm odaklı yaklaşımına devam edeceğini ifade eden Albayrak, "Türkiye, bugüne kadar enerji projelerinde güven veren bir partner oldu. Özellikle Ortadoğu ve Avrasya'daki kaynakların dünyayla buluşması için önemli bir ortağız" dedi. Albayrak, bu gibi uluslararası organizasyonları önemsediklerini ve küresel paydaşların burada 'barış için paylaşma' (share for peace) olgusu ve sürecine büyük katkıda bulunacaklarını umduğunu aktardı.

YENİ UFUKLAR AÇACAK
Albayrak, kongrenin gözyaşı ve savaşlarla birlikte anılan enerji kaynaklarına hâkim olma çabası yerine enerjinin üretimi, dağıtımı ve paylaşımı noktasında bölgesel ittifakların kurulmasında itici bir güç olacağını ifade etti.

TERÖRE ORTAK DURUŞ SERGİLENMELİ
Şemdinli'deki terör saldırısında şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Bakan Albayrak, "Benim teröristim, senin teröristin olmaz" bilincinden hareketle tüm dünyadaki dost ülkelere teröre karşı ortak bir duruş ve dayanışmanın büyük bir ihtiyaç olduğunu ifade etti. Albayrak "Şu terör örgütü saldırı gerçekleştirdiğinde taziye için arayan, başka bir terör örgütü insanların hayatına kıydığı zaman aramayan ülkelere samimiyet çağrısında bulunmak istiyorum" diye konuştu.

"15 TEMMUZ'U DÜNYAYA ANLATMALIYIZ"
23 Dünya Enerji Kongresi'nin açılışını Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, kurdele kesiminin ardından fuar alanındaki stantları dolaştı. 15 Temmuz darbe girişimi hakkındaki kısa filmi konuklarla birlikte izleyen Albayrak, "15 Temmuz'u unutmamalıyız, unutturmamalıyız ve dünyaya anlatmalıyız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye batı ve doğunun enerji köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN