Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ithalatı 10 milyar azalacak

Uluslararası piyasada petrol fiyatlardaki düşüşün etkisiyle bu yıl sonunda Türkiye'nin ithalatı faturasının 10 milyar 300 milyon azalacağı öngörülüyor

Giriş Tarihi: 11.10.2016 14:34 Güncelleme Tarihi: 11.10.2016 16:00
Enerji ithalatı 10 milyar dolar azalacak

GEÇEN SENE 38 MİLYAR DOLARA YAKIN...

2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'dan (OVP) derlenen verilere göre, Türkiye geçen yıl 37 milyar 800 milyon lık ithalatında bulundu.

Programa göre, enerji gibi ithal girdilere bağımlılığın azaltılması ve hizmetler ticaretinde yaşanan gelir kaybının telafi edilmesiyle gelecek yıl cari açığın milli gelire oranının yüzde 4,2 olması hedefleniyor.

10 MİLYAR DOLAR AZALACAK

Uluslararası piyasada petrol fiyatlardaki düşüşün etkisiyle bu yıl sonunda Türkiye'nin enerji ithalatı faturasının 10 milyar 300 milyon dolar azalışla 27 milyar 500 milyon dolara gerileyeceği öngörülüyor. Bu miktarın k faaliyetlerdeki ivmelenme ve petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü eğilimin devamına bağlı olarak, gelecek yıl 32 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. 2018'de enerji ithalatının 37 milyar dolar, 2019'da 41,3 milyar dolar olması bekleniyor.

YERLİ VE YENİLENEBİLİR KAYNAKLARA AĞIRLIK VERİLECEK

Programda, enerji arz güvenliğinin sağlanması için yerli ve yenilenebilir kaynaklara ağırlık verileceği ve nükleer teknoloji yatırımlarının sürdürüleceği belirtildi.

Rüzgar, güneş, hidroelektrik gibi alternatif enerji kaynakları üreten tesislerde kullanılan makine ve teçhizatın yurt içinde üretilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılacağı ve komşu ülkelerle elektrik ticaretini kolaylaştırmak amacıyla elektrik iletim şebekesinin güçlendirileceği ifade edildi.

Ayrıca, kömür ve jeotermal gibi yerli kaynakların potansiyelinin tespitine yönelik arama faaliyetlerine hız verileceği ve madenlerin ekonomiye kazandırılması için yeni bir işletmecilik modelinin geliştirileceği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji ithalatı 10 milyar dolar azalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN