Türkiye'nin en iyi haber sitesi

- ilişkilerinde yeni sayfa

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Putin'in, enerji alanında atılacak adımlar ve ekonomiye yönelik kısıtlamaların kaldırılacağına ilişkin açıklamaları, iki ülke ilişkilerini yeni bir sayfaya taşıdı.

Giriş Tarihi: 11.10.2016 17:43
Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni sayfa

- ilişkileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün yaptığı görüşmenin ardından enerji alanında atılacak adımlar ve ekonomi alanındaki kısıtlamaların kaldırılacağına yönelik açıklamalarla "tarihi öneme sahip" yeni bir sayfaya taşındı.

İki lider başta olmak üzere Türk ve Rus hükümet yetkilileri, dün başlayan ve Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında İstanbul'da çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan ve Putin, iki ayda 3'üncü kez bir araya gelirken, uzmanlar, görüşmenin Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesiyle başlayan süreçte "yeni dönem için bir yol haritası" niteliğinde olduğunu belirtiyor.

Lider ve bakanların yaptığı görüşmelerin ana gündem maddesi ise ekonomik ilişkiler oldu.

Enerji alanında atılacak adımlar ve ekonomi alanındaki kısıtlamaların kaldırılacağına yönelik açıklamalarla iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelecek dönemde hız kazanması bekleniyor.

TÜRK AKIMI'NDA İMZALAR ATILDI

Rusya doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan "Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi" için hükümetler arası anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksander Novak tarafından imzalandı.

Erdoğan-Putin görüşmesinde, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olma özelliği taşıyacak Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'ndeki çalışmalara devam edilmesi konusunda da görüş birliğine varıldı.

TÜRK NARENCİYESİ RUS PAZARINA GERİ DÖNECEK

Rus hükümeti, Türkiye'den ihraç edilen ve kısıtlama olan bazı kalemlerin tekrar Rusya'ya ithalatının da önünü açtı. Özellikle narenciye, diğer yaş meyve-sebze ve tarım ürünleri Rus piyasasına girecek. Söz konusu ürünlerin 2015'teki ihracat hacmi 500 milyon dolar civarındaydı.

İstanbul'daki görüşmeler kapsamında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev arasında bir ortak bildiri de imzalandı.

Ortak bildiri, Türk ve Rus teknik heyetlerinin çalışmalarıyla oluşturulan ve Türkiye'ye yönelik ticari ve ekonomik yaptırımlar başta olmak üzere iki ülke ticaretinin önündeki engellerin tespiti ve ortadan kaldırılması, ortak yatırım fonu oluşturulması ve ulusal paralarla ticaretin artırılması gibi önemli konuları kapsıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni sayfa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN