Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmza fiyatta avantaj sağlar

Türk Akımı’nın rekabeti artıracağını söyleyen TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, “, kaynak çeşitliliği yönünden önemli bir adım attı. Rekabet her zaman tüketici lehine fiyat avantajı getirir” dedi

Giriş Tarihi: 12.10.2016
İmza fiyatta avantaj sağlar
Avrupa'nın enerji haritasını değiştirecek olan Türk Akımı, 'nin enerjideki stratejik önemini ortaya koyarken, gözler arz güvenliği ve rekabetin getireceği indirimli fiyata çevrildi. Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Türk Akımı'nın arz güvenliğinin yanı sıra rekabet yaratacağını bunun da fiyatlar açısından tüketici lehine fayda sağlayacağını söyledi. Batı hattından zaman zaman kesintiler nedeniyle kısıntılar olduğunu vurgulayan Düzyol, şöyle devam etti: "16 milyar metreküplük doğalgaz taşıma kapasitemiz var. Bunu 2020'den sonra 31 milyar metreküpe çıkarmamız mümkün. "

TÜKETİCİYE YANSIR
Türk Akımı'nın şu anda TANAP'a rakip olmadığını ancak gazın gazla rekabetinin nihai tüketiciye yarayacağını belirten Düzyol, şöyle konuştu: "Türk Akımı için kaynak çeşitliliği yaratan bir proje. Bu durum gazın gazla rekabetini getirecek bu da nihai tüketiciye yarayacak. Rekabetin olmadığı yerde rehavet vardır. Şu an için rakip değil, çünkü 15 yıllık bir gaz anlaşmamız var. Fiyatlar ve gelir belli. Tabi bu anlaşmasını yaptığımız 16 milyar metreküp kapasite için geçerli."

HÜKÜMETİN TAVRI ÖNEMLİ
The Bosphorus Energy Clup Başkanı Mehmet Öğütçü, yüzde 10'luk doğalgaz indiriminin İran'a karşı kazanılan tahkimden sonra tüketiciye yansıdığını söyledi. Rusya ile uzun süredir devam eden müzakerelerde Rusya'nın yüzde 10.25'lik indirim önerdiğini ancak 'nin bunu kabul etmediğini belirten Öğütçü, "Ruslar hazırdı biz kabul etmedik. Gaz fiyatları düştüğü için biz daha fazla indirim istedik. Fiyat müzakerelerinde Türkiye'nin elinin güçlü olduğunu varsayıyoruz. Kuzey Irak, İran, Doğu Akdeniz gazı ucuza vermeye hazır" dedi.

UCUZ GAZDA KUYRUK VAR
Rusya'dan alınacak indirimin ardından hükümetin fiyatları indirebileceğini anlatan Mehmet Öğütçü, gazı ucuza satmaya hazır bir sürü ülke olduğuna dikkat çekerek, "Dolayısıyla Türkiye'nin doğalgazda çok uzun vadeli kontratlarla kendini bağlamaması lazım" dedi. Gaz projelerinin Rusya açısından petrol kadar önemli olmadığını belirten Öğütçü, "Çünkü gelirin yüzde 35'i petrolden, 7'si gazdan geliyor Rusya'da. Rusya gazı daha çok jeopolitik amaçlarla kullanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmza fiyatta avantaj sağlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN