Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'da 2 dev imza

İstanbul'da 2 dev imza
ARAMCO'NUN YATIRIMLARI TÜRK ŞİRKETLERİNE AÇILDI
Dünyanın en büyük petrol ihracatçı ülkesi Suudi Arabistan'ın kamu petrol ve enerji şirketi Aramco, 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında, düzenleyeceği ihalelere katılabilmeleri için 18 Türk şirket ile mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Saudi Aramco, 10 yılda yüzde 70'i Suudi Arabistan sınırları içinde olmak üzere 300 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı hedefliyor. İmzalanan anlaşma ile Türk şirketleri bu yatırımların ihalelerine katılabilecekler. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al-Falih imza öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

TÜRKİYE DAHA DA BÜYÜYECEK
Albayrak, 15 Temmuz sonrasında eskisinden daha güçlü ve daha birlik üzerine duran ekonomisiyle, küresel bölgesel krizlere daha güçlü tepkiler veren ve büyümesini devam ettiren bir olduğunu vurguladı. Albayrak, " büyümeye ve yatırımlara devam edecek. Bölgemize ve dünyaya istikrar ve barış noktasında katkı yapmaya devam edeceğiz. Bugünkü bu imza töreni vesilesiyle Suudi dostlarımıza teşekkür ediyorum" dedi. Suudi Bakan Al-Falih de bu mutabakat zaptlarının gelecekteki projeleri için yasal çerçeve oluşturacağını söyledi. Aramco'nun CEO'su Amin Nasser ise, Türkiye'de yatırım için ön görüşmelerde bulunduklarını ve petrol refinasyonu ile dağıtım alanıyla ilgilendiklerini söyledi.

PROJELERDE KİM YER ALACAK?
Mutabakat zaptına imza atan şirketler: TAV Tepe Akfen Yatırım ve İşletme A.Ş., Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş., İlk İnşaat Taahhüt ve Sanayi Ticaret A.Ş., Tekfen İnşaat, STFA Deniz İnşaat, Nurol İnşaat, Fernas İnşaat, Yüksel İnşaat, Kolin İnşaat Turizm ve Sanayi Ticaret A.Ş., Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş., Dorce İnşaat, Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş., Üstay Yapı Taahhüt ve Ticaret A.Ş., AGE İnşaat ve Ticaret A.Ş., Taca İnşaat, Zafer Taahhüt ve Ticaret A.Ş., Metag İnşaat , GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş.KKTC'YE DENİZ ALTINDAN KABLOYLA ELEKTRİK VERİLECEK

23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun, KKTC'ye deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşmayı imzaladı. Türkiye ile KKTC arasındaki anlaşma, elektrikte altyapının yenilenmesi, arz güvenliğinin oluşturulması, enterkonnekte sisteminin kurulması, yenilenebilir enerji alanında ortak çalışma yapılması, elektrik alanındaki mevzuatların karşılıklı uyumlulaştırılması ile petrol ve doğalgaz kaynaklarının keşfedilmesi ve gerekli altyapıların tesis edilmesi için ortak projelerin üretilmesi maddelerini kapsıyor.

BÖLGESEL AÇIDAN DA ÖNEMLİ
Bakan Albayrak, "Türkiye ve KKTC arasındaki bu anlaşma sadece KKTC'nin değil, bölgesel açıdan da önemli adımlara sebebiyet verecektir" dedi. KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun da dünya çapındaki büyük organizasyondaki başarılarından dolayı Türkiye'yi tebrik etti. Türkiye'nin dünyanın ve bölgenin en güçlü ülkelerinden biri haline geldiğini ifade eden Atun, şöyle konuştu: "Türkiye, enerjide stratejik bir noktayı oluşturuyor. Türk Akımı projesi bu anlamda en büyük küresel açılımlardan birisi olarak kabul edilebilir. KKTC ile Türkiye daha önce 2011'de enerji alanında Türkiye Petrolleri'nin kara ve denizlerde arama yapması için işbirliği anlaşması yapmıştı. Bugün daha büyük bir anlaşmayı yapar noktaya geldik."

YENİ BİR TÜRK AKIMI
Atun, Türkiye ile gerçekleştirilen su projesinin de hayata geçtiğini anımsatarak, 50 yıllık perspektifle hazırlanan bu anlaşmanın sadece Türkiye- KKTC arasında değil, çok daha büyük bir potansiyeli de içerdiğini anlattı. Bu anlaşma ile Ortadoğu coğrafyasının güney bölgelerine de elektrik enerjisinin naklinin mümkün olabileceğini aktaran KKTC Bakanı Atun, "İnşallah başka bir 'Türk Akımı' projesi de hem suyun hem elektriğin hem de gazın KKTC üzerinden başka noktalara sevk edilmesini sağlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da 2 dev imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN