Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk narenciyesine Rus kapısı açıldı

Rus hükümeti yayımladığı kararname ile Türk narenciyesine getirilen ithalat yasağını kaldırdı. Türk ürünlerine getirilen kısıtlamaların yıl sonuna kadar tamamen son bulması bekleniyor

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Türk narenciyesine Rus kapısı açıldı
ile arasında 24 Kasım'da düşürülen Rus uçağının ardından bozulan fakat, sonuncusu önceki gün olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2 ayda üç kez görüşmesi ile birlikte tekrar sağlanan yakınlaşma, enerjiden sonra meyve-sebze ticaretinde de sonuç vermeye başladı. Rus hükümetinin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2016 itibarıyla Rusya tarafından ithalatı yasaklanan bazı ürünlerin tekrar ithal edilebilmesine olanak sağlayan kararname Başbakan Dimitri Medvedev tarafından imzalandı. İmzalanan kararnameyle, Türkiye'den taze veya kuru portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve erik ithalatına getirilen kısıtlamalar kaldırıldı. Rusya, 1 Ocak 2016 itibarıyla Türkiye'den domates, portakal, elma, kayısı, lahana, tuz, brokoli, mandalina, salatalık, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, karanfil, tavuk ve hindi eti ürünlerinin ihracatını yasaklamıştı. Kısıtlamalardan önce, Türkiye'den ihraç edilen ürünler, Rusya'nın toplam ithalatı içerisinde yüzde 2.4'lük paya, bazı Türk ürünleri ise Rus pazarında aslan payına sahipti. Türkiye'den alımı hâlâ yasak olan ürünlerse üzüm, elma, armut, çilek, domates, soğan, karnabahar, brokoli, salatalık, tavuk, hindi, tuz ve karanfil.

YASAK BU YIL TAMAMEN KALKACAK
Türkiye'den ihraç edilen domates, Rusya'nın toplam domates ithalatının yüzde 57'sini oluşturuyor. Türk gıda ürünlerine 24 Kasım sonrası getirilen kısıtlamaların, bu yıl sonuna kadar tamamen kaldırılması bekleniyor.

2017 HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya tarafından kısıtlaması kaldırılmış ürün gruplarının toplam meyve-sebze ihracatının yaklaşık yüzde 60-65'lik bir kısmını oluşturduğunu belirterek, "Eğer yıl bitmeden de bu işler rayına girerse ve kısıtlamalar tamamen kalkarsa 2017'de Rusya Federasyonu'na yaş meyve-sebze ihracatını 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

TÜRK ÇİFTÇİSİ RAHATLAYACAK
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Rusya'nın tarım ürünlerinde ambargoyu kaldırmasının çiftçiyi rahatlatacağını söyledi. Bayraktar, ambargonun kalkmasının hasadın başlamasıyla birlikte gözü kulağı ambargo kararında olan narenciye üreticilerini sevindirdiğine işaret ederek, ekim, kasım, aralık aylarında ihracatın yapılmasının çiftçi açısından olumlu olacağını bildirdi. Kararın özellikle 2017'de ihracata büyük etki yapacağına değinen Bayraktar, "Bu yılın ocakağustos döneminde, Rusya'ya yapılan yaş sebze meyve ihracatımız miktar bazında yüzde 81.6, değer bazında yüzde 79.8 geriledi. Yaş sebze ve meyvede ihracatımızdaki kayıp 408 milyon doları buldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk narenciyesine Rus kapısı açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN