ile STA 2017’de tamam

Giriş Tarihi: 13.10.2016
Rusya ile STA 2017’de tamam

ile serbest ticaret anlaşmasında tarih belli oldu. Bakan Zeybekci, “Anlaşmanın 2017’de bitirilmesi planlanıyor” dedi

Uçak krizinden sonra Türk-Rus ilişkilerinde yaşanan normalleşmenin kritik konularından biri olan Türk Akımı projesinde imzaların atılmasının ardından iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasında (STA) da tarih belli oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk-Rus Hükümetler Arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 14. Dönem Toplantısı'nda KEK protokolünü imzaladı. Bakan Zeybekci, ile arasında ticarette ve ekonomide engellerin olmadığı bir coğrafya yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Zeybekci, "2017 yılı içinde ya da en geç 2017 sonunda iki ülke arasında hizmetler ve yatırımları kapsayan serbest ticaret anlaşmasını bitirmeyi hedefliyoruz" dedi. Türkiye ve Rusya'nın serbest ticaret anlaşması hazırlığı konusunda çok hızlı olduğunu ifade eden Zeybekci, "2017 ortasında hizmetler ve yatırım alanlarında bir anlaşma için nihai müzakere noktasına gelebiliriz. Anlaşmaya başka hangi alanların dahil edilebileceği üzerinde daha sonra çalışmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ise Türk Akımı'nın kara ve deniz kısımlarının inşasının 2017'de başlayacağını, 2019 sonunda da tamamlanacağını belirtti. Türkiye'nin Rusya için önemli bir partner olduğunu vurgulayan Novak, "İki ülke ticaretinin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik çalışacağız" dedi. Türk-Rus 18. Dönem İş Konseyi toplantısında konuşan DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan da, Türkiye ve Rusya'nın bölgenin huzur ve istikrarı için önemli ülkeler olduğunu söyledi.

PARA BİRİMİ KRİTİK NOKTA
Bakan Zeybekci, iki ülke arasındaki ticarette kullanılacak para birimleriyle ilgili önemli mesafe katettiklerini söyledi. Zeybekci, "İki ülke arasında ortak fon kurulması tarihi önemi olan kararlardan birisi. Rusya ve Türkiye arasında 1 milyar dolarlık sermaye ile kurulacak Türk-Rus Yatırım Fonu, şirketlerimizin üçüncü ülkelerde birlikte katılacakları projelerde de etkin bir rol oynayacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ile STA 2017’de tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN