Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Shell ’de ‘gaz’a basacak

Shell Başkan Yardımcısı Maarten Wetselaar, doğalgazda daha büyük bir oyuncu olmayı hedeflediklerini belirterek, “Türk Akımı ’yi bir enerji hub’ı haline getirecek” dedi

Giriş Tarihi: 13.10.2016
Shell Türkiye’de ‘gaz’a basacak
Shell Dünya Başkan Yardımcısı Maarten Wetselaar, Dünya Enerji Kongresi (WEC) için geldiği İstanbul'da petrol fiyatları, Shell'in 'ye bakışı, iklim değişikliği, enerji sektöründe yaşanan dönüşüm gibi gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Wetselaar, 'nin özellikle doğalgazda önemli bir merkez haline gelişini yakından izlediklerini belirterek, 'de doğalgaz pazarında daha büyük bir oyuncu olmayı hedeflediklerini söyledi.

HEDEF LNG SATIŞINI ARTIRMAK
93 yıldır Türkiye'de bulunduklarının altını çizen Wetselaar, burada yatırımlarını geliştirmek ve özellikle doğalgaz alanında daha büyük bir oyuncu haline gelmek istediklerini söyledi. Hali hazırda Türkiye'ye doğalgaz tedarik eden şirketlerden biri olduklarını ifade eden Wetselaar, "Önümüzdeki dönemde Türkiye'ye daha fazla LNG tedarik etmek istiyoruz" diye konuştu.

ENERJİ HUB'I OLUR
Türkiye'nin hızla bir doğalgaz hub'ına dönüştüğünü belirten Wetselaar, şunları anlattı: "Zaman içinde komşularıyla doğalgaz ticaretini artırması ve çevresindeki pazarlara daha fazla entegre olması, Türkiye'nin bir 'enerji hub'ı haline gelmesini sağlayacak ve küresel enerji piyasası açısından önemini artıracaktır." OPEC'in petrol üretim arzı konusunda alacağı kararla ilgili görüşlerini sorduğumuz Wetselaar, şunları anlattı: "OPEC üyeleri, iki yıl önce Suudi Arabistan'ın önderliğinde, petrol arzını artırma kararı almıştı. Piyasalar son dönemde, OPEC üyelerinin bu karar doğrultusunda hareket etmeye devam edip etmeyeceğini yakından izliyor. Bir taraftan da Rusya'nın yaklaşımına bakılıyor. Eğer OPEC petrol arzını azaltma kararı alır ve Rusya da bu doğrultuda üretimini kısarsa petrol fiyatları yükselecektir."

YENİLENEBİLİR YATIRIMLARI ARTACAK
Shell'in yenilenebilir enerji yatırımlarına da yoğunlaştığını belirten Wetselaar, şunları anlattı: "Bioyakıtlarda kapsamlı faaliyetlerimiz var. Şekerkamışından en fazla ethanol üretimi yapan şirketlerden biriyiz. Güneş ve rüzgar alanındaki yatırım portföyümüzü büyütmek üzere de çalışıyoruz."

PLANLAMADA TÜRK AKIMI ETKİSİ OLACAK
Wetselaar, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Türk Akımı anlaşmasının Shell'in Türkiye'deki yatırım ve planlarını iki açıdan etkileyeceğini belirterek, şöyle devam etti: "Birincisi, anlaşma uygulamaya geçerse Türk hükümeti doğalgazı enerji arzında başlıca kaynaklardan biri olarak tercih edecektir. Diğer taraftan da Türkiye uluslararası doğalgaz ticaretindeki önemini artırabilir. Bu gelişmeler Türkiye'deki doğalgaz pazarının büyümesini sağlayarak, Shell'in burada daha büyük bir oyuncu olması için fırsatlar yaratacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Shell Türkiye’de ‘gaz’a basacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN