Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tetikçiler Londra’da mesaide

’ye diz çöktürmek isteyenlerin ekonomik tetikçileri dün yine Londra’da düğmeye bastı. Fakat, 3.097 TL’yi gören dolar, tekrar düşüşe geçti

Giriş Tarihi: 13.10.2016
Tetikçiler Londra’da mesaide

'ye yönelik, IMF'ye borcun sıfırlandığı, faizin yüzde 4.6 ile tarihinin en düşük seviyesini gördüğü ve Yeni Havalimanı, Üçüncü Köprü gibi tarihi ihalelerin gerçekleştirildiği Mayıs 2013'ten bu yana başlayan operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Gezi Parkı, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi ile 'yi hizaya sokamayanlar, ekonomi üzerinden 'kriz' algısı yaratma operasyonlarını, merkezi Londra olan tetikçileri üzerinden hızlandırdı. Moody's'in kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına çekmesinin ardından, hisse senedi ile tahvil-bonoya 620 milyon dolarlık net yabancı girişi olmasına rağmen, dün Londra merkezli alımlar doları 3.097 TL ile tarihi zirveye taşıdı.

YERLİLER YİNE SATIŞTA
Londra merkezli kurumların panik havası ile birlikte kriz algısı yaratma çabalarına yerli yatırımcı yine tokat gibi cevap verdi. 15 Temmuz darbe girişimi ve Moody's sonrası yaklaşık 15 milyar dolarlık satış yapan yerli yatırımcıların, dün de döviz satışlarına devam ettiğini belirten analistler, kurdaki yükselişin kalıcı olmadığı görüşünde. Zira dün 3.097 TL'ye kadar çıkan dolar, daha sonra gelen satışlarla tekrar 3.085 TL'ye kadar geriledi. Dövizdeki yükselişe rağmen, borsadan yabancı çıkışı olmadığının altını çizen uzmanlar, spekülatif hareketlerle yaşanan yükselişin 'nin cazibesini azaltmadığını, nette yabancı girişi olduğunu vurguladı.

TL'NİN PERFORMANSI İYİ
İçeriden de bazı kesimlerden destek bulan kriz algısı yaratma çabalarına karşılık, Türk Lirası, dün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en az değer kaybedenler arasında yer aldı. TL'deki kayıp ise yüzde 0.11'de kaldı. Kurdaki yükselişe uluslararası piyasalardaki gelişmeleri bahane eden kriz lobisinin, perde arkasındaki planı ise Merkez Bankası'na diz çöktürmek. Nisan ayında göreve başlayan başkan Murat Çetinkaya ve ekibinin büyüme yanlısı bir politika izlemesinden rahatsız olan kesimler, kurla oynayarak, "Faizi indirirsen, doları yükseltirim" mesajı ile indirimleri frenlemek istiyor.

10 AYIN EN DÜŞÜK CARİ AÇIĞI
Ağustos ayında 1 milyar 776 milyon dolarla beklentilerin üzerinde gerçekleşen cari açık, buna karşılık aylık bazda Ekim 2015'ten bu yanaki en düşük seviyeye geriledi. Merkez Bankası tarafından dün açıklanan verilere göre 12 aylık cari işlemler açığı 31 milyar 19 milyon dolara çıktı. Merkez Bankası açıklamasında cari açıktaki artışın nedenlerine ilişkin, "Dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 169 milyon dolar azalarak 3.53 milyar dolara düşmüştür. Ancak, hizmetler dengesi fazlasının 1.82 milyar dolar azalarak 2.55 milyar dolara gerilemesi ve birincil gelir dengesi açığının 341 milyon dolar artarak 848 milyon dolara yükselmesi, cari işlemler hesabının açık vermesinde etkili olmuştur" denildi.

KURLA OYNAYANIN ELLERİ YANACAK
Türk Lirası'ndaki değer kaybının "spekülatif" olduğunun altını çizen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, güçlü Türk Lirası'nın güçlü Türk ekonomisi anlamına gelmediğini söyledi. Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltmak için imkânı olduğunu ifade eden Zeybekci, "Türkiye'de kurla oynayanın elleri yanacaktır. TL'nin olması gereken yer Dolar Endeksi'nin yeridir. Merkez Bankası'nın faiz indirimleri devam edebilir. Merkez Bankası 15 Temmuz'dan sonra piyasaya müdahale etmedi, bu kez de müdahale etmemeli" dedi.

SPEKÜLATÖRLERİ TAKİP EDİYORUZ
Türkiye'nin sermaye girişinde herhangi bir sorun yaşamayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli dolardaki yükselişle ilgili olarak, "Döviz spekülatörlerini biliyoruz ve yakından takip ediyoruz" dedi. Türk Lirası'ndaki zayıflamanın enflasyon üzerinde kalıcı bir etkisinin olmayacağını ifade eden Gedikli, Türkiye'nin oldukça tahmin edilebilir bir ülke olduğunu ve enflasyonun aşağı yönlü bir trend izlemekte olduğunu vurguladı. Gedikli başkanlık sisteminin Türkiye'ye sermaye girişlerini artıracağını savundu.
PARA BİRİMİDEĞİŞİM %
Güney Afrika Randı0.06
Macaristan Florini0.60
Polonya Zlotisi0.53
Çek Korunası0.27
Meksika Pezosu0.23
Taylan Bahtı0.85
İsrail Şekeli0.35
Türk Lirası0.11
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tetikçiler Londra’da mesaide
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN