Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ye yatırıma devam edeceğiz

BP’nin Rafinaj ve Pazarlama CEO’su Tufan Erginbilgiç, “’den çıkma planımız hiç olmadı. Bu pazarda daha çok büyümeyi hedefliyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 13.10.2016
Türkiye’ye yatırıma devam edeceğiz
Dünya genelinde zor bir dönem geçiren ve birçok ülkeden çıkacağı konuşulan BP'nin 'den de çıkacağı söylentileri gündeme gelmişti. Kulislerdeki bu iddiaya BP'nin iki numarası Rafinaj ve Pazarlama CEO'su Tufan Erginbilgiç, "'den çıkma planımız hiç olmadı. Bu pazarda daha çok büyümeyi hedefliyoruz" cevabını verdi.

ÜRÜN PORTFÖYÜ ARTACAK
İstanbul'daki 23'üncü Dünya Enerji Kongresi'nde soruları cevaplayan Erginbilgiç, piyasasında büyümeye devam etmek istediklerini belirterek, "Düzenlemelerin çıkması halinde Türkiye'ye daha fazla ürün getirmek istiyoruz. Türkiye piyasasının daha rekabetçi ve serbest piyasa koşullarına uygun olması durumunda ürün portföyünü geliştireceğiz" şeklide konuştu. BP'nin yüzde 12 ile ortak olduğu TANAP ve Güney Gaz Koridoru projelerinin şirketin ve hatta sektörün en önemli gaz projesi olduğunu söyleyen Erginbilgiç, "45 milyar dolar gibi büyük bir rakam hem bizim hem de sektör için önemli. Güney Gaz Koridoru'nun yüzde 83'ü bitti. TANAP'ta da zamanlama paralelinde gidiliyor. TAP'da da yüzde 20'lik hissemiz var. Bu projeler BP'nin içinde büyük bir iş hacmine tekabül ediyor" dedi. Hem TANAP hem Türk Akımı gibi projelerin Türkiye'nin doğalgazda ticaret merkezi olma yolunda elini güçlendirdiğini vurgulayan Erginbilgiç, "Jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye'ye daha fazla gaz gelirse şaşırmam. Türkiye enerji çeşitlendirmesinde kömür ve yenilenebilir enerjiye yöneliyor ama doğalgazdan da vazgeçeceğine inanmıyorum" diye konuştu.

PETROL TAVANI 70 DOLAR
Petrol fiyatlarının yükselmeye başladığını belirten Erginbilgiç, şöyle devam etti: "Petrolde belli bir tavan olacak. Mevcut koşullar devam ederse sadece arz ve talebe bağlı olursa herhalde 70 dolar gibi bir tavan olabilir. Bunu bilmek mümkün değil ama bir şekilde fiyatın artacağı kesin. 2008'deki hızlı düşüşün sebebi finansal krizdi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’ye yatırıma devam edeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN