Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent OSB’den mesleki eğitime destek

Başkent OSB, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında üç eğitim kurumunun yapımını tamamladı. Mesleki eğitime büyük katkı sunacak olan okullar , Sanayi ve Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla açıldı

Giriş Tarihi: 14.10.2016
Başkent OSB’den mesleki eğitime destek
Başkent OSB bünyesinde mesleki eğitime katkı olarak yaptırılan 3 okul törenle hizmete girdi. 'Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik ler Meslek Yüksekokulu', 'Başkent OSB Mesleki Eğitim ' ve 'Başkent OSB Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitim, 3D Modelleme ve Uygulama Merkezi'nin açılışı, Bilim Sanayi ve Bakanı Faruk Özlü tarafından yapıldı. Başkent OSB'de düzenlenen açılış törenine, Özlü'nün yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Ankara Valisi Ercan Topaca, Müsteşar Ersan Aslan, Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, sanayiciler ve akademisyenler katıldı.

MESLEK LİSELERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Törende konuşan Bakan Özlü, "Başkent OSB'nin hayata geçirdiği projelerin diğer OSB'lerimize, sanayi kuruluşlarımıza, hayırseverlerimize de örnek olmasını diliyorum" dedi. Meslek liselerini iyi öğrencilerin de tercih ettiği okullar haline getirmek gerektiğini belirten Bakan Özlü, "Bu liselerde, en son teknolojiye göre uygulamalı ve pratik eğitimler vermeli, bu liselerden mezun olan gençleri, çalışmaya hazır bireyler olarak mezun etmeliyiz. Mesleki eğitimin en önemli özelliği, öğrencilere teorik bilgiler kadar pratik uygulama alanlarının da hazırlanmasıdır. Bu açıdan biz, özellikle OSB'ler bünyesinde meslek liseleri açılmasını çok önemsiyoruz. Bu konuda attığımız önemli bir adımla, reel sektörün OSB'ler bünyesinde meslek liseleri açmalarının önünü açtık. Milli Eğitim Bakanlığımız, bu şekilde açılan okullara öğrenci başına destek sağlıyor" diye konuştu. Başkent OSB Başkanı Şadi Türk ise, 2015'te yapımına başlanan eğitim kurumlarının yüzde 75 Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle tamamlandığını söyledi. Teknolojik gelişim için hızla ilerlemek zorunda olduklarını ifade eden Türk, "Geleceğin teknolojisine yatırım yapmalıyız. Sanayi gücünü teknoloji ile birleştirmemiz gerekiyor. Yakın ve orta vadedeki planlarla geleceği şekillendirmeliyiz" dedi. Türk ayrıca, OSB'lerin hep birlikte üzerinde çalışacağı yeni bir OSB Kanunu istediklerini de sözlerine ekledi.

BİN 360 ÖĞRENCİYE HEM TEORİK HEM PRATİK EĞİTİM
Başkent OSB Başkanı Şadi Türk Başkent OSB Meslek Yüksekokulu binasının bin 360 öğrenciye eğitim verebilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Okulun 15 milyon TL'ye mal olduğunu belirten Türk, "Okulumuzda Bilgisayar Programcılığı, Elektronik Teknolojisi, Harita Kadastro, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi, İnşaat teknolojisi, Mobilya ve Dekorasyon Bölümleri bulunuyor. Gelişmelere paralel olarak bölge ihtiyaçlarına yönelik yeni bölümler açılması da ayrıca planlanıyor" diye konuştu. Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi ve Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitimi ve Uygulama Merkezi hakkında da konuşan Başkan Türk, okullarına 2016-2017 öğretim yılında 45 öğrenci kayıt yaptırdığını söyledi. Türk, "Bu öğrencilerden 31'i Makine Teknolojisi, Bilgisayarlı Makine İmalatı İşlemleri dalında, 14'ü Metal Teknolojisi Kaynakçılık dalında. Bu öğrenciler için de okulumuzda CNC atölyesi, Tesviye atölyesi, Tasarım ve Bilgisayar dersliği, Kaynakçılık atölyesi, 3D Modelleme ünitesi de var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent OSB’den mesleki eğitime destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN