Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 Temmuz hikâyesini güçlendirdi

Giriş Tarihi: 15.10.2016
15 Temmuz Türkiye hikâyesini güçlendirdi
15 Temmuz darbe girişiminin 'nin yatırım olgusunu ve hikâyesini güçlendirdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "'deki demokrasi en güçlü döneminde. Çünkü muazzam bir saldırıyı atlattı. Bu darbe girişimi hem demokrasiye hem de hukukun üstünlüğü üzerine bir darbedir. Bu olsa idi 10 yıllar geriye giderdik" dedi. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın başkanlığını yürüttüğü Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği (WAIPA) Dünya Yatırım Konferansı'nın açılışında konuşan Şimşek, Türkiye'nin ışığa doğru giden bir trend içinde olduğunu, bunun bir hikâye olacağı gibi yatırım hedefi olarak da algılanabileceğini söyledi. Türkiye'de en kötü şeyin arkada kaldığını belirten Şimşek, "OHAL, hükümete devleti yeniden yapılandırmaya ve bunu hızla yapmaya imkan veriyor. Hukukun üstünlüğünü uygulamaya kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Hatta hukukun üstünlüğünü yok etmeye çalışanlara karşı da bunu yapacağız" dedi.

ÜLKE DE BİRLİK SAĞLANDI
Darbe girişiminin küçümsenmemesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, "Yaşanan olayların iç politik ortamı kutuplaştıracağı ileri sürüldü ancak bütün ülke, muhalefeti de dahil, biraraya geldik. Bu darbenin planlandığı akşam ve sonrasında birlik sağlandı. Siyasi konsolidasyon, destek yaşandı" diye konuştu. Komşular arasında tartışmaların tümünü geride bıraktıklarını bildiren Şimşek, "Rotamızı batıya döndük" dedi.

HEDEF 2 TRİLYON DOLAR
Başbakanlık Yatırım Ajansı ve WAIPA Başkanı Arda Ermut ise, önümüzdeki dönemde, insan hakları ve çevreye odaklanan, sürdürülebilir yatırımların destekleneceğini söyledi. Ermut, "2016'da yaklaşık 1.85 trilyon dolar olan uluslararası doğrudan yabancı yatırım akışının yarıdan fazlası artık bu ekonomilere yönelmiş durumda. Hedefimiz daha da yüksek. Orta vadede, 2 trilyon dolar eşiğini aşmayı amaçlıyoruz. WAIPA, dünyayı sürdürülebilir bir ekonomik faaliyet ağı haline getirme konusunda kararlı. Yatırımın sürdürülebilir kılınması gerçeğinin en etkili yatırım teşvik stratejisi olduğunu savunuyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 Temmuz Türkiye hikâyesini güçlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN