Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrika’nın her bölgesine elektrik götüreceğiz

Elektrikle tanışmamış 660 milyon Afrikalı’ya odaklanan Aksa ’nin CEO’su Cüneyt Uygun, “Gana ve Madagaskar’a yatırım yaptık. 10 Afrika ülkesiyle daha görüşüyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 24.10.2016
Afrika’nın her bölgesine elektrik götüreceğiz
Elektrik işinde büyümeye odaklanan Aksa 'nin CEO'su Cüneyt Uygun, enerji yatırımları açısından Afrika'nın büyük bir potansiyel taşıdığını ve hedefleri doğrultusunda Afrika'ya yatırımlara başladıklarını söyledi. 'de Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Yeni Havalimanı başta olmak üzere enerji sağlayıcı olduklarını belirten Uygun, yeni pazar olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da işaret ettiği Afrika'da yatırımlara devam edeceklerini söyledi. Öncelikli olarak Gana'ya 200 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını dile getiren Uygun, "Gana aralık gibi hayata geçecek. Nisanda Afrika'da 600 megawatt üretimi görürüz. Afrika'da 660 milyon insan henüz elektrikle tanışmamış. Dolayısıyla bu pazar bizim için çok bakir" dedi.

'FIRSATLARA BAKIYORUZ'
"Kıtanın her noktasından talepler geliyor. Yerli yabancı firmalar burada büyük yatırımlar yapıyor" diyen Uygun, 'deki mevcut yatırımların ise devam edeceklerini aktardı. Uygun, "Türkiye potansiyeli oldukça yüksek bir pazar. Yatırım ortamı iyileştikçe gelenler de artıyor. Biz de fırsatları değerlendireceğiz" dedi.

AVRUPA'DA ENERJİ ARZI FAZLASI VAR
Yatırımlarının fuel oil ve gaz santralleri kurmak üzerine planladıklarını vurgulayan Uygun, "Avrupa'da enerji üretiminde marjlar minimal seviyelerde. Arz fazlası var" dedi. Türkiye'de kurulu 2200 megawattlık üretimlerinin ise aynen devam edeceğini vurgulayan Uygun, "Ancak yeni yatırımları Afrika'ya yapacağız. Afrika şu anda 25 sene önceki Türkiye gibi. Kabile kültürü var. Gelişmeyi gösterdiğinizde çok etkileniyorlar. Bir projeyi hayata geçirdiğinizde sonrası geliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika’nın her bölgesine elektrik götüreceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN