Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Tefeci mantığıyla çalışan bankalara gereğini yapacağız”

Bakanı Nihat Zeybekci, İstanbul’da -Sırbistan Bosna Hersek Üçlü Ticaret Komitesi 3’üncü Dönem Toplantısı ve İş Forumu’na katıldı. Zeybekci, forumun kapanış oturumunun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Tefeci mantığıyla çalışan bankalara gereğini yapacağız” dedi.

Giriş Tarihi: 26.10.2016 14:35 Güncelleme Tarihi: 26.10.2016 15:00
“Tefeci mantığıyla çalışan bankalara gereğini yapacağız”

"TEFECİ MANTIĞIYLA ÇALIŞAN BANKALARA GEREĞİNİ YAPACAĞIZ"

Başbakan Binali Yıldırım'ın bankaların yüksek faiz meselesini eleştirmesine yönelik olarak "Başbakanımız her ne kadar tevazu göstererek bunu kabul etmese de yolların kralıdır. Bazı şirketlerimizin finans anlamında hassasiyet yaşadığı durumlarda bazı bankaların o firmalarla arka kapıdan başka pazarlıklar yaptıklarını biliyoruz. Faizleri çok üst seviyelere çıkararak yani böyle bankacılığa yakışmayan tefeci mantığıyla insanların zayıf anlarında onların zafiyetlerinden yararlanma şeklinde bir yaklaşım içinde olabildiklerini duyduk. Bunun gereği yapılır. Hem de şiddetli bir şekilde yapılır bunu yapabilecek olan bankaları denetlemekle ilgili bağımsız kurumlar var. Hükümet olarak da böyle şeylere asla müsaade etmeyiz. Ticari hayatımızdaki şirketlere de böyle bir müdahaleyi asla uygun görmeyiz" dedi.

MERKEZ'İN FAİZ KARARI

Zeybekci, Merkez Bankası'nın bu ay faiz indirimine gitmemesinin 'indirimlerin sonu geldi' demek olmadığını belirterek, "Gerek enflasyonda gerek de olumlu yöndeki gelişmeleri destekleyici bir şekilde Merkez Bankası politikalarında hala bir alanın olduğunu düşünüyorum. Hala bir mesafenin olduğunu düşünüyorum. Ondan sonra tabi ki yapısal reformlarla ekonomimizdeki önemli gelişmelerle büyümenin artmasıyla enflasyonun düşmesiyle Merkez Bankası'nın elinde yeni enstürümanlar oluşacağına inanıyorum. Kurlar tabi ki önemli TL'nin değer kaybının önemsemediğimizi söylemek yanlış olur. Kurların istikrar içinde hareket etmesi bizim için endişe edilecek bir durum değildir. Ekstra hareketler içinde olması bazı kur oyunlarının oynanması bizi üzer. Bizim açıkça altına çizerek söylediğim konu 'nin dış borçlarını gerek kamu gerek özel anlamında karşılayabilecek varlıkları herkesin gördüğü varlıkları vardır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Tefeci mantığıyla çalışan bankalara gereğini yapacağız”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN