Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 Temmuz’da olduğu gibi birbirimize sahip çıkalım

İTO ve Bankalar Birliği yönetim kurullarının buluşmasından birlik mesajı çıktı. Karşılıklı diyalog isteyen iki kesimin, kredi maliyetleri masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 27.10.2016
15 Temmuz’da olduğu gibi birbirimize sahip çıkalım
İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Bankalar Birliği (TBB) yönetim kurulları, tarihte bir ilki gerçekleştirerek müşterek toplantı yaptı. İTO Başkanı İbrahim Çağlar ve TBB Başkanı Hüseyin 'ın 'karşılıklı diyalog' ve 'birlik' mesajları verdiği toplantının ana gündemi, 'büyümenin sürdürülmesi, üretim, istihdam, ihracat için bankacılık ve reel sektör işbirliği' oldu. Finans sektörünün ekonominin ayrılmaz iki dişlisinden biri olduğunu belirten Çağlar, yanlış anlamaların diyalog eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Türkiye'nin 2008 krizini atlatmasında finans sektörünün başrolü oynadığını vurgulayan Çağlar, "15 Temmuz'da olduğu gibi birbirimize sahip çıkmalıyız" dedi. Hüseyin ise karşılıklı iyi niyet içinde en yüksek toleransın gösterilmesi gerektiği bir dönemden geçildiğini ifade etti.

POTANSİYELİN ALTINDAYIZ
Türkiye ekonomisinin potansiyelinin bugün ortaya koyulan büyüme rakamlarının çok daha üstünde olduğunun altını çizen Çağlar, "Ancak yoğurdu üfleyerek yemeye devam ettiğimiz için finans dünyamızdan yeteri kadar istifade edemiyoruz. Artık bazı düzenlemeler revize edilebilir. Kara günlerde nasıl birbirimize kenetlendiysek, 15 Temmuz gecesi nasıl tek yürek olup, ülkemize sahip çıktıysak, bugün de birbirimize, ekonomimize sahip çıkarak sorumluluğumuzu yerine getireceğiz" dedi.

YANLIŞ YAPAN OLABİLİR
TBB Başkanı Hüseyin Aydın, Başbakan Binali Yıldırım'ın, 'Tefecilik yapıyorlar' şeklindeki eleştirisine, "Sektörde yanlış yapanlar olabilir" cevabını verdi. Türk bankacılık sektörünün 2008 krizinde devletten yardım almadığının altını çizen Aydın, "Dün devlete borç veren bankalar bugün reel sektöre kredi veriyor. Büyümenin sürdürülebilmesi için üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

REEL SEKTÖRE DUYARLIYIZ
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bilançosunun yüzde 65'i kredilerden, kredilerin de yüzde 25'i KOBİ kredilerinden oluşan bankacılık sektörünün reel sektördeki gelişmelere son derece duyarlı olduğunu söyledi.

MASAYA YATIRILAN KONULAR
Ticari kredilerin hızlandırılması ve daha etkin hale getirilmesi.
Aracılık maliyetlerinin azaltılması.
Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.'ye ilişkin görüş ve öneriler.
Bankacılık alanındaki düzenlemelerin işletmelere etkileri.
Teminat rejimi ile ilgili düzenlemeler.
Reel sektörün kredilendirilmesindeki 'rating' uygulaması
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 Temmuz’da oldu��u gibi birbirimize sahip çıkalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN