Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yılda gölde gaz depolanacak

Enerji Bakanı Berat Albayrak, arz güvenliği açısından son derece kritik olan doğalgaz depolama konusunda önemli bir müjde verdi. Albayrak, “Tuz Gölü’nün altına depolama işinde sona gelindi. 2017’de ilk gaz pompalanıyor” dedi

Giriş Tarihi: 27.10.2016
Yeni yılda gölde gaz depolanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Tuz Gölü'nün altına yapılan Doğalgaz Depolama Tesisi projesinde sona yaklaşıldığı müjdesini verdi. "Ocak ayında güzel bir sürprizimiz olacak" diyen Bakan Albayrak, depolara ilk kaverna gazının basılacağını açıkladı. Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Bakan Albayrak, bölgenin en önemli ülkesi olarak 'nin nükleer enerjiden vazgeçemeyeceğinin altını çizerek, "Üçüncü nükleer santralle ilgili en geç 2017'de adımlar atacağız. Hızlı yapalım derken güvenlikten, teknolojiden ve kaliteden taviz vermek yok" diye konuştu. Albayrak şu mesajları verdi:

TÜRKİYE'NİN DOĞALGAZ DEPOLAMA POLİTİKALARI

BU KIŞ DEVREDE: Ocak ayında da güzel bir sürprizimiz olacak. Tuz Gölü'ndeki depolama tesisinin altyapı güncellemesine dayalı ortaya koyduğumuz bir çalışma vardı. Bu kış devreye alınması için ilk kaverne gazının basılması ile ilgili töreni de başlatacağız.

NÜKLEER KARARLILIĞI: Bakanlar Kurulu Akkuyu Santrali ile ilgili çalışmayı önümüzdeki günlerde yapacak. Akkuyu özelindeki yüzde 49'luk payın devredilmesi konusu sözleşmede hak olan bir durum. Bu projede yatırımcı Rusya ve yaklaşık 20 milyar dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Bunun teknoloji, altyapı, inşaat ve ekipmanı yaklaşık 10 yıllık hedefimiz 2023'te ilk reaktörün devreye alınmasıdır. Bölgenin en önemli ülkesi olarak nükleerden vazgeçemez. Üçüncü nükleer santralle ilgili en geç 2017'de adımlar atacağız.

TÜRK AKIMI 2017'DE: Rus gazını üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanan Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde 2017 itibarıyla inşaatın başlaması planlanıyor, projenin ilk kısmının 2019'a yetişmesi konusunda bir gecikme öngörmüyoruz.

RUS GAZI İNDİRİMİ: İndirimle ilgili müzakereler teknik düzeyde sürüyor. Tahkim konusunda haklı talebimiz uluslararası mahkemelerde devam ediyor. Buradaki hakkımızı hukuki zeminde, tahkim özelinde talep etme konusunda geri adım atmadık.

İSRAİL'LE GÖRÜŞMELER: İsrail gazı Türkiye'nin uzun süredir gündeminde. Dünya Enerji Kongresi'nde İsrail Enerji Bakanı'yla bu konuyu görüştük. Doğu Akdeniz gazı hem Türkiye hem bölge için olumlu bir alternatif. Doğu Akdeniz'deki projelere olumlu bakacağımızı ilettik. Önümüzdeki dönemde bununla ilgili gelişmeleri göreceğiz.

GAZZE'YE ELEKTRİK: Gazze'de üretim, sistem ve trafo altyapısı gibi eksiklikler var. Geçmiş dönemde yaşanan yıkımların ortaya koyduğu çerçevede birçok eksiklikler var. Olumlu projelerin hayata geçirilmesine ve bölge insanlarının refahına katkı yapacak tüm projelere olumlu bakacağız.

30 MİLYAR LİRA YATIRIM: Elektrik dağıtım sektörü 2016-2020 döneminde 18 milyar liralık yatırım yapacak. Kamu olarak bizler de TEİAŞ'ın ana omurga sistemi için 12 milyar liralık yatırım yapacağız.

YÜZER LNG TERMİNALİ: Aralık ayı itibarıyla iki kritik projeyi hayata geçireceğiz. FSRU dediğimiz yani yüzer bir LNG terminali en kısa sürede devreye alınacak. Ayrıca Aliağa'daki LNG terminalinin de kapasitesi geliştirilecek.

DEVLET BAHÇELİ SAMİMİ DURUŞ ORTAYA KOYDU
Bakan Albayrak, başkanlık konusunun referanduma götürülmesiyle ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çok samimi bir duruş ortaya koyduğunu belirterek, "Sayın Bahçeli, 'Bunu getirelim, çözelim ve sonra da halka sunalım' dedi. Birçok siyasi figür kimin neye hizmet ettiğini görüyor. Bu noktada ön alacak her siyasi kişi ve kurum halkın gözünde değer alacaktır, teveccüh görecektir" diye konuştu. Albayrak, başkanlık sistemi ile ilgili çalışmanın önümüzdeki hafta Meclis'e getirileceğini belirtti
İki proje aralıkta devreye alınacak

MİLLETİMİZ HAVLAYANA DEĞİL TASMASINI TUTANA BAKIYOR
Albayrak, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin olarak da, "Türkiye'de 15 Temmuz sonrasında oluşan bir hava var, bu havayı, algıyı ve motivasyonu bozmaya yönelik birçok farklı müdahaleler var. Benim kanaatim bunların zerre kıymeti yok. Halkımız, tüm oynanan tiyatronun farkında. İpinin ucunu kaybetmiş havlayanlarla muhatap değiliz, o tasmayı ellerinde tutanlarla muhatabız. Isıran değil ısırtan muhataptır diye bakıyor milletimiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yılda gölde gaz depolanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN