Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Altepe’den ‘emsal artış’ müjdesi

Büyükşehir Belediye Başkanı , “Projelerinizde yeşil alan miktarını artırıp otopark sorununu çözdüyseniz biz 0.50 emsal artışı vermeye hazırız” dedi

Giriş Tarihi: 28.10.2016
Başkan Altepe’den ‘emsal artış’ müjdesi

Sabah gazetesi tarafından 'da düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı , şu anda Bursa'da binlerce binanın yıkılarak yenilendiğini hatırlatarak, depreme karşı tedbirini almak isteyen vatandaşları kentsel dönüşüm için kendilerine başvurmaya çağırdı. Konutları depremde ağır yara alan ve riskli statüde bulunan vatandaşların 'Devlet gelsin, evimi yapsın' anlayışıyla hareket ettiğini ve bu düşüncenin sonuçsuz kalmaya mecbur olduğunu belirten Başkan Altepe, "Buradan evleri riskli statüde bulunan vatandaşlara, depreme karşı harekete geçmeleri çağrısında bulunuyorum. Eğer dönüşüm kararı alıp bu konuda proje oluşturduysanız, projelerde yeşil alan miktarını artırıp otopark sorununu parsel içerisinde çözdüyseniz biz 0.50 emsal artışı vermeye hazırız. Bu konuda tek yetkili ve karar mercii Büyükşehir Belediyesi'dir" dedi. Sabah Gazetesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı, Bursa'da yapıldı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Sarayı'ndaki (Merinos AKKM) kurultayın açılışına; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı Ergün Turan, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Sabah Gazetesi yetkilileri ve davetliler katıldı.

TURİZMDE DENEDİK BAŞARILI OLDUK
Kurultayın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'daki riskli statüdeki konutları 0.50 emsal artışıyla yenilemeyi ve şehri daha sağlıklı bir görünüme kavuşturmayı düşündüklerini söyledi. Benzer uygulamayı sektöründe denediklerini ve başarılı olduklarını, 0.50 emsal artışıyla şehirde 5 yıldızlı kalitede onlarca otelin yapılmasını sağladıklarını belirten Başkan Altepe, "Daha önce Bursa turizme kapanmış, kaplıca özelliği bile unutulmuştu. Şimdi bunların tekrar önünü açtık. Otellerimizde, turistik tesislerimizde 0.50 emsal artışı verdik. Artık şu anda onlarca otel yapılıyor" dedi. Turizm sektöründe başarılı olan bu sistemi konutlarda da uygulamayı düşündüklerini söyleyen Başkan Altepe, "Dedik ki bu yaptığımız çalışmayı sitelere de yapalım. Projelerinde yeşil alanı artıran, otopark sorununu parsel içerisinde çözen sitelere, mahallelere 0.50 emsal artışı verelim. Ben buradan sayın bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. 0.50 emsal artışında Bursa'yı tek yetkili kılarak, dönüşümde de örnek olmasının önünü açtı" diye konuştu. Başkan Altepe, bakanlık tarafından Büyükşehir uhdesine bırakılan 0.50 emsal artışının 'konutların dönüşerek yenilenmesi yönünde' büyük fırsat olduğunu dile getirdi. Şu anda kentte binlerce binanın yıkıldığını, en son 20'ye yakın sitenin başvuruda bulunarak büyükşehirden onay aldığını ifade eden Altepe, "Mahalle ve site sakinleri bir araya gelip, yaptırdıkları projelerde yeşil alanı artırdıkları ve otopark sorunun çözdükleri takdirde 0.50 emsal artışını veriyoruz. Bu dönüşüm için büyük bir fırsat. Maalesef vatandaşta şöyle bir beklenti var: Devlet gelsin, evimizi yapsın. Böyle bir durum söz konusu değil! Bursa'da 1070 mahalle var ve bunların önemli bölümü dönüşmeyi istiyor. Onun için herkesin harekete geçip, üzerine düşeni gerçekleştirmesi lazım. Depremin ne zaman geleceği belli değil. Hep birlikte tedbirimizi almalıyız" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Altepe’den ‘emsal artış’ müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN