Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 trilyon $’lık pazarın kalbi Türkiye’de atacak

3 trilyon dolarlık dünya helal pazarının standartları İstanbul’daki Dünya Helal Fuarı’nda belirlenecek. İngiltere’nin gözünü diktiği pazar yıllık %10 büyüyor

Giriş Tarihi: 29.10.2016
3 trilyon $’lık pazarın kalbi Türkiye’de atacak
Başta finans olmak üzere turizm ve gıda alanlarını kapsayan ve 2015'te 3 trilyon doları bulan dünya helal pazarının rotası İstanbul'da çizilecek. Birçok ülkede farklı kuruluşlar tarafından verilen helal sertifikasının dünya çapında tek bir standardın oluşturulması için 30'a yakın ülke 15-17 Aralık tarihleri arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda gerçekleşecek olan Dünya Helal Fuarı'nda buluşacak. İslam İşbirliği Teşkilatı helal akreditasyon kurumu SMIIC ve TSE işbirliğinde hayata geçirilecek olan fuarı 10 bini yabancı 50 bin kişi ziyaret edecek. Ana oturum, konferans ve çalıştayların düzenleneceği fuarda 60 üst düzey konuşmacı yer alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı fuara Türkiye'de ilk İslami bankayı açan Suudi Prens Faysal bin Abdülaziz Suud da katılacak.

MERKEZ OLABİLİR
SABAH'ın ana medya sponsorluğunu üstlendiği fuarı organize eden Discovery Event Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, katılım taleplerinin devam ettiğini söyledi. Ete, "Müslüman ülkelerin yanı sıra Rusya ve İspanya gibi helal pazarın büyüklüğünü fark eden ülkelerden de talep var" dedi. Bu fuarda yapılacak olan konferanslarla dünya helal standartlarının belirleneceğini aktaran Ete, "Bu standartlar belirlendikten sonra Türkiye dünyaya bu belgeyi veren ülke konumuna yükselebilir. Çünkü altyapısı müsait" diye konuştu.

İNGİLTERE GÖZÜNÜ DİKTİ
İngiltere ve Dubai'nin gözünü helal pazarına diktiğini aktaran Ete, iki ülkenin helal sertifikası standardını belirlemek için çalışma yürüttüğünü kaydetti. Ete, "Ancak Müslüman ülkeler bunun yapılmasına karşı çıktı. Bu nedenle İslam İşbirliği Teşkilatı bu standartları oluşturma konusunda harekete geçti. Şu anda SMICC Başkanı da bir Türk olduğu için bunun merkezinin Türkiye olması hedefleniyor" dedi. SMIIC'in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini aynı zamanda TSE Başkanı olan Sebahittin Korkmaz yürütüyor.

YÜZDE 10 BÜYÜYOR
Her yıl yüzde 10 büyüyen dünya helal pazarında finansal aktiviteler 2015'te 1 trilyon 657 milyar 998 milyon doları bulurken, gıda 800 milyar, turizm 300 milyar, ilaç-kimya ile tekstil sektörlerinin de 200 milyar dolar seviyesinde olduğu öngörülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 trilyon $’lık pazarın kalbi Türkiye’de atacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN