TÜBİTAK’ı yeniden yapılandıracağız

Giriş Tarihi: 29.10.2016
TÜBİTAK’ı yeniden yapılandıracağız

TÜBİTAK’ı özel sektöre öncülük ve rehberlik eden bir kurum haline getireceklerini belirten Sanayi Bakanı Faruk Özlü, “Üretimde teknolojik ürünün payını yüzde 15’lere çıkarmalıyız” dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Önümüzdeki süreçte TÜBİTAK'ı yeniden yapılandıracağız. TÜBİTAK'ı özel sektöre öncülük ve rehberlik eden bir kurum haline getireceğiz" dedi. Bakan Özlü, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Adana'da düzenlenen 'Türkiye İnovasyon Haftası' etkinliğinin ikinci gününün açılışında konuştu. Ar-Ge ve inovasyon ekosistemini sürekli geliştirdiklerini söyleyen Özlü, şöyle devam etti: "TÜBİTAK artık Ar-Ge yapan bir kurumdan ziyade sizlerin Ar-Ge yapmasına destek olacak, yardımcı olacak, adeta bir partner olacak. Üretimde yüksek teknoloji ürünlerinin payını yüzde 15'lere çıkarmalıyız" dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de "1.5 dolarlık kilogram başı ihracatı en az Güney Kore seviyesine çıkarmak zorundayız. Yani 2.5, 3 dolara çıkarmamız gerekiyor. Bunu yapmanın da yolu belli. Türkiye olarak biz son 13 yılda, Ar-Ge'nin payını, 0,4'ten, 1'in üzerine çıkardık. Övünmemiz lazım ama başka ülkelerde yüzde 3'ün üzerinde. Yani yüzde 1 ile büyük mesafe katetmişiz ama ötekini kıyasladığımız zaman yeterli değil."

16 BASAMAK ATLADIK
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Küresel İnovasyon Endeksi sıralamasında 2015'te 58'inci sıradaydık. Bu yıl 42'nci sıraya yükseldik" dedi. Büyükekşi, küresel ekonomide liderlik için, rekabet eden bir ekonomi olmayı hedeflediklerini dile getirerek şöyle devam etti: "Bu hedeflere ulaşmanın yolları ise üretim ve ihracatta katma değeri mutlaka artırmamız gerekiyor. Teknolojik dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜBİTAK’ı yeniden yapılandıracağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN