Faizde tarihi hamle

İş Bankası ticari, konut, taşıt ve ihtiyaç kredisinde faiz indirim hamlesi başlattı. Türkiye’nin içinden geçtiği dönemin zorluklarına dikkat çeken Genel Müdür Adnan Bali, “Finans sektörü ülke için çalışmalı” dedi

Giriş Tarihi: 1.11.2016
Faizde tarihi hamle
Aktif büyüklüğü ile Türkiye'nin lider özel bankası olan İş Bankası, ülkenin içinden geçtiği zor dönemde sorumluluk üstlenme adına faizde tarihi bir indirim hamlesi başlattı. Bankacılık sektörü olarak Türkiye'nin içinden geçtiği dönemde "Kâr yarışı değil, feragat yarışı yapmalıyız" diyen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, büyük kurumlarının bilançoların sağladığı imkânları ülkenin genel doğrusu için kullanmaları gerektiğini söyledi.

ESNAFA 3 PUAN İNDİRİM MÜJDESİ
"Özkaynağı bu ülkeden kazandık. Sermaye, istiflensin diye oluşmadı" diyen Bali, bankanın büyümeye destek olmak için açıkladığı yeni kararlarını dün düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Buna göre esnaf ve küçük işletmelerin da yeni kredi taleplerinde aylık faiz 0.99'a çekildi. Böylece yıllık faiz yüzde 15'ten 12'ye çekilmiş oldu. Konutta aylık faiz yüzde 0.95'ten 0.90'a çekilirken, taşıtta 1.18'den 1.10'a, ihtiyaçta ise 1.20'den 1.15'e düşürüldü. Kredi kartında ise Merkez Bankası'nın belirlediği yüzde 2.02'lik üst sınır 1.90'a indirildi. Bali, öncülük yapmak istediklerini ve risk primini düşürmek için proaktif davrandıklarını söyledi.

1. SINIF DEMOKRASI SINAVI VERİLDİ
"İş Bankası böyle günler için vardır" diyerek sözlerine başlayan Bali, "Ülkemizin ve milletimizin hizmetindeyiz. Finans sektörü bütün ülke için çalışmalı" dedi. Vatandaşın 15 Temmuz'da sadece tankları durdurmadığını ekonomide de döviz satarak refleks gösterdiğini belirten Bali, "Yüksek siyasi liderlikle önemli bir tablo oluştu. 3'üncü sınıf bir ülke olma riski varken, 1'inci sınıf bir demokrasi sınavı verdik" diye konuştu. "Yarışacaksak kâr yarışı değil, feragat yarışı yapmalıyız" diyen Bali, bankacılık sektörünün krize karşı dalgakıran gibi hareket etmesi gerektiğinin de altını çizdi. Bali, "Bu ülkenin vatandaşları ve kurumlarıyız. Vatandaş olmak sadece refahı paylaşmak demek değildir. Meşakkati de zorlukları da paylaşmalıyız. Çeyrek bazlı performansları değil, sistemin sağlığını korumalıyız" diye konuştu.

KARAMSAR OLMAMALIYIZ
Sermaye yeterliliklerinin korunması gerektiğine dikkat çeken Adnan Bali, "Çünkü kredi için bu şart. Büyüme ile krediler arasında doğrudan bir ilişki var. Yüzde 5 büyüme için kredi büyümesi en az yüzde 15 olmalı" dedi. Ülke olarak karamsar olunmaması gerektiğini belirten Bali, 27 çeyrektir kesintisiz büyüyen Türkiye'nin böyle bir yılda bile yüzde 3'ün üstünde büyüyeceğini kaydetti. İş Bankası'nın mevduatta agresif bir yarışın içinde olmadığını kaydeden Bali, ayrıca faizden şikâyet edenlerin fahiş vade farkları da uygulamaması gerektiğinin altını çizdi.

5.5 MİLYAR YAPILANDI
Yeniden yapılandırma ile ilgili de bilgi veren Adnan Bali, "5.5 milyar TL'yi yapılandırdık. Bunun 2.9 milyar lirası ticari kredi. Borç yapılandıran firmalara 500 milyon TL, tüketiciye de 400 milyon TL ek kredi verdik. Güneydoğu'daki durum malum. Ama yine de Van'da ticari şube açtık. İnsanlar güvenlikle uğraşırken bile borcuna sadık davranıyor. Bizim de bir şey yapmamız gerek" dedi. 11 Ağustos-26 Ekim tarihleri arasında 1.6 milyar TL tutarında konut kredisi kullandırdıklarını belirten Bali, "Finans sektörü olarak sadece aracıyız diyemeyiz. Bu dönem özel bir dönem" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faizde tarihi hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN