Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasada ABD alarmı

Giriş Tarihi: 5.11.2016
Piyasada ABD alarmı

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimi ve faiz artırımı endişeleri piyasalarda gerilimi artırdı. Küresel çapta güçlenen dolar, içeride de yaşanan gelişmelerin etkisiyle 3.17 TL’yi geçerek tarihi rekoru kırdı

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak olan seçimlerin sonuçlarına ilişkin endişeler ve Fed'in (ABD Merkez Bankası) aralıkta faiz artıracağına ilişkin güçlenen beklentiler, küresel piyasalarda tansiyonu artırdı. Güvenilir liman arayışlarının etkisiyle tüm dünyada dolara talep artarken, borsalarda düşüş yaşandı. Dolar, yurtiçinde de risk algısının yükselmesiyle 3.17 TL'yi, euro ise 3.51 TL'yi geçerek tarihi zirvesini yeniledi. Borsa İstanbul'da endeks yüzde 3.15 düştü. Dünya borsalarının tamamında satış baskısı gözlenirken, Avrupa'da kayıplar yüzde 2'ye kadar çıktı. ABD borsalarında ise 9 gündür aralıksız gerileyen S&P 500 Endeksi 2008 krizinden bu yanaki en uzun düşüş serisini yaşıyor. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi de dört ayın en düşük seviyesine geriledi. Korku Endeksi olarak tanımlanan ve piyasalardaki genel havayı gösteren VIX ise perşembe günü yüzde 14 yükseldi.

GÜVENİLİR LİMAN: DOLAR
ABD'de salı günü gerçekleşecek olan başkanlık seçimleri öncesinde demokrat aday Hillary Clinton ile cumhuriyetçi aday Donald Trump arasındaki farkın azalmasının küresel piyasalarda endişeleri güçlendirdiğine işaret eden uzmanlar, yatırımcıların güvenilir liman arayışlarına yöneldiğini vurguladı. Uluslararası piyasalarda tahvillerde satış gözlenirken, dolar ve altına geçiş hızlandı. ABD Merkez Bankası'nın 14 Aralık'taki toplantısının fiyatlandığına vurgu yapan analistler, faiz artırım beklentisinin yüzde 78'e çıktığına dikkat çekti.

BORSADA ÇIKIŞ YOK
Borsada dünkü sert düşüşe rağmen, işlem hacminin düşük olması, son iki haftada 470 milyon dolarlık alım yapan yabancıların pozisyonlarını koruduğu şeklinde yorumlanıyor. Yabancıların alıma devam ettiğine dikkat çeken Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Borsanın ekimde belli bir seviyenin altına düşmemiş olması da bunun kanıtı" dedi.MÜDAHALEYE GEREK YOK
Dolardaki gelişmeleri iç piyasa dinamikleriyle ilişkilendirmemek gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, mevcut kur düzeyinin bir risk faktörü olmadığını söyledi. Canikli, aşırı oynaklık kabul edip müdahale gerektiren bir durum görmediklerinin de altını çizdi. İstanbul'da düzenlenen Sermaye Piyasaları Kongresi'ndeki panelde konuşan Canikli, ayrıca faiz indirim kararları nedeniyle bankaları tebrik ettiğini belirterek, "Faizdeki düşüş trendi devam etmek zorunda. Hiçbir şekilde piyasaya müdahale edecek bir durumun söz konusu olmayacağının altını çiziyorum" dedi. Son yıllarda gelişen piyasalara yönelik yatırımcılar nezdinde ciddi kuşkular ortaya çıktığını belirten Canikli, "Bu sermaye kendisine yeni güvenli liman arıyor. İşte, Türkiye ekonomisi ve İstanbul Finans Merkezi, güvenli liman olarak buna adaydır. Yeterli derinliğe ve güvenirliğe sahiptir, biz buna adayız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasada ABD alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN