Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BES ile çifte maaş!

45 yaş altı çalışanlar önemli bir karar verecek. 1 Ocak’tan itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik olarak katılacak çalışanlar; ya ayrılacak ya da kalarak 3’lü destekten yararlanıp, ikinci emekli maaşını elde edecek.

Giriş Tarihi: 7.11.2016 10:01 Güncelleme Tarihi: 7.11.2016 10:06
BES ile çifte maaş!

CAYAN ÇİFTE MAAŞ ALAMAYACAK

45 yaş altı ücretli çalışanlar için 1 Ocak'tan itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik katılım başlıyor. Çalışanlar işverenleri tarafından bir bireysel emeklilik planına dahil edilecek. İsteyen cayma hakkını kullanacak, isteyen de sistemde kalarak hem 3'lü destekten yararlanıp hem de ikinci emekli maaşını elde edecek.

"BAKANLAR KURULU NET BİR ŞEKİLDE..."

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Uluç İçöz, "Emeklilik şirketini işverenler seçecek ve buraya çalışanlarını otomatik olarak kaydedecekler. Hangi işverenlerin ne zaman kapsama alınacağı Bakanlar Kurulu kararında net bir şekilde ortaya çıkacak" dedi.

SİSTEME KATILANLARA BÜYÜK DESTEK

İçöz, şöyle konuştu: 'FON kararını çalışan verecek' "Emeklilik şirketinin seçimi işverene ait, fakat fon tercihi çalışana ait olacak. Çalışan 2 aylık sürede cayma hakkını kullanmadı diyelim, ondan sonra da birikimlerini alıp sistemden ayrılabilecek. Yüzde 25 devlet katkısı burada da mevcut. Bir de cayma hakkını kullanmayanlara bin lira 'hoşgeldin bonusu', 'ek devlet katkısı' dediğimiz bir ilave sunulacak. Sistemden emekli olduktan sonra, eğer birikimlerinizi maaş olarak almak isterseniz yüzde 5 ekstra devlet katkısı yapılacak.".

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BES ile çifte maaş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN