Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet fonlarla girişimciyi destekliyor

Giriş Tarihi: 9.11.2016
Devlet fonlarla girişimciyi destekliyor

Girişim fonlarının bireysel ve tüzel gelişiminde devletin yatırımcılara yönelik vergi avantajları girişim ekosisteminin gelişmesinde en önemli etkeni ve büyüme ivmesini sağlayacak

Hükümetin girişimcileri desteklemek için çıkardığı yasalar, ekonominin canlanmasına yardımcı oluyor. Son dönemde çıkan Bireysel Katılım Sermayesi Kanunu'na göre bir şirkete yatırım yapılan toplam değerin yüzde 75'i yatırımcı gelir vergisi matrahından mahsup edebilebiliyor. Uzmanlar, Bireysel Katılım Sermayesi'nde bir yatırımcının yıllık 2 milyon TL'ye kadar gelir vergisini bu yolla yatırıma yönlendirme imkanına sahip olacağını belirtiyor,

FONLARIN FONU DESTEĞİ
Girişim Sermayesi Fonu'nda da yatırım yapan kurumlar veya şirketler ödedikleri kurumlar vergisinin yüzde 10'unu fona aktardıklarında kurumlar vergisi matrağından mahsup etme imkanı edebilmesi yatırımı teşvik ediyor.
1. Bireysel Katılım Sermayesi: LETVEN Girişim, Hazine Müşteşarlığı kapsamındaki Bireysel Katılım Sermayesi Kanunu'na göre kurulmuş bir Bireysel Katılım Ağı'dır. Bireysel Katılım Sermayesi kapsamında tanımlanan nitelikli yatırımcı tanımına uygun bireysel yatırımcılara vergi avantajı sağlamaktadır. Yatırımcılar, vergi avantajından yararlanabilmesi için bireysel katılım sermayesi sertifikasını sahip olmalıdır. Sertifikayı alabilmek için Hazine Müşteşarlığı'na akredite olan LETVEN Girişim ve benzeri Bireysel Katılım Ağı'na üye olmalıdır.
2. Girişim Sermayesi Fonu: LETVEN Girişim, Sermaye Piyasası Kurumu tarafından verilen lisans kapsamında Türkiye'de kurulmuş olacak tüm girişimlere yönelik ilk yerli ve milli girişim sermayesi fonu olacaktır. LETVEN Girişim Sermayesi Fonu ile nitelikli yatırımcı tanımına uyan tüzel kişiliğe sahip herkesin fon hissesi satın alarak sahip olacağı hisse oranında yatırım yapabilecektir. Yatırımcılar 2 yıl süre ile aktifinde bulundurduğu fon hisselerini herhangi bir vergi ödemeden devredebilme imkanına sahiptir. Girişim Sermayesi'nden kazandığı gelirin %75'i kurumlar vergisinden muhaf olup kalan %25'inin kurumlar vergisi ödemektedir. Girişim sermayesi alanında faaliyet gösteren Bireysel Katılım Sermayesi Ağı ve Girişim Sermayesi Fon'larının daha hızlı büyümesi için üç büyük fon kurulmuştur. Girişim Sermayesi Fonları, Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu, Türkiye Yatırım Fonu ve TÜBİTAK Girişim Sermayesi Fonu ile desteklenmektedir. Fonların fonu kendi payına düşecek olan karı fona bırakarak daha karlı olmasını sağlamaktadır. Bu destek ile fonların daha büyük yatırımlar yaparak, daha fazla kar elde etmesi sağlanacaktır.
1. Türkiye Büyüme ve İnovasyon Fonu: 200 milyon euro büyüklüğüne sahip olan fon, Hazine Müşteşarlığı'nın 60 milyon euro, KOSGEB'in 60 milyon euro, TSKB'nin 20 milyon euro ve Avrupa Yatırım Fonu'nun 60 milyon euro katkısı ile oluşturuldu. 2021 yılında kapanacak olan 12 fonu desteklemeyi amaçlamaktadır. TGIF kapsamında her girişim sermayesi fonu büyüklüğü nispetinde destek vermeyi amaçlamaktadır. Örneğin; 100 milyon TL fon toplamış olan bir fona 100 milyon TL' de TGIF yatırım yaparak 2 katına çıkarıyor.
2. Türkiye Yatırım Fonu: Türkiye Yatırım Fonu'nun 100 milyon Türk Lirası TOBB ve 50 milyon Türk Lirası da Hazine Müşteşarlığı tarafından karşılanmaktadır. Fon gelecek 10 yıl içinde ülke ekonomisine katma değer sağlayabilecek nitelikte yenilikçi, ürün, bilgi ve teknoloji geliştirme potansiyeli bulunan fonları destekleyecektir. Fon kapsamında her girişim sermayesi fonu büyüklüğünün yarısı kadar bir meblağ ile desteklenecektir. Örneğin; 100 milyon TL fon toplamış olan bir fona 50 milyon TL' de fon yatırım yapacaktır.
3. TÜBİTAK 1514 Girişim Sermayesi Fonu: TÜBİTAK katma değer sağlayacak ticarileşme potansiyeli olan yenilikçi ürün ve teknolojilere yatırım fonlara destek vermektedir. TÜBİTAK minimum 16 milyon TL büyüklüğe sahip girişim sermayesi fonlarına minumum 3 yıl süreli %20 oranında 4 milyon TL yatırım yapmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet fonlarla girişimciyi destekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN