Türkiye'nin en iyi haber sitesi

High Tech Port küresel ekonomide görücüye çıkıyor

Bu yıl yüzde 50 büyüyen High Tech Port by MÜSİAD EXPO’nun sloganı ‘Milli yeteneklerle küresel güçler oluşturmak’ olarak belirlendi. Genel Koordinatör Hakan Kurt, “Bu fuarı düzenlemekteki amacımız dünyayla teknoloji paylaşımı yapabilmek” dedi

Giriş Tarihi: 9.11.2016
High Tech Port küresel ekonomide görücüye çıkıyor
MÜSİAD EXPO fuarları kapsamında yapılan yüksek teknoloji fuarı High Tech Port, Türkiye'de yerleşik şirketlerin ürettiği ileri teknolojiyi dünyaya satarak, net döviz girdisi sağlıyor. Geçen yıl Katar'da yapılan ve önümüzdeki yıl da Pakistan'da yapılması planlanan fuar, savunma sanayisinden iletişime kadar ileri teknoloji üretimi yapılan her alanda Türkiye'nin dünyada prestijini artırıyor. High Tech Port Genel Koordinatörü Hakan Kurt, bu yıl yüzde 50 oranında büyüyen fuarla ilgili bilgi verdi.

High Tech Port fuarı hakkında bilgi verebilir misiniz?
High Tech Port by MÜSİAD her yıl sonbaharda düzenlenen yüksek, stratejik ve ileri teknolojiler fuarıdır. Savunma ve havacılık sektörlerinde askeri ve sivil delegasyonları endüstrinin önde gelen temsilcileri ile buluşturan, ekosistemin ve sektördeki son gelişmelerin eş güdümünü sağlayan, yüksek, ileri ve stratejik teknoloji ürünlerinin ve üretici/ geliştiricilerinin, seçilmiş hedef ve pazarlara tanıtımı için gerekli şartları temin eden, sektörün karar verici mekanizmalarını ve kanaat önderlerini bir araya getiren, ticari ilişki ve yatırımlarını geliştiren, işbirlikleri ve ortak girişimlerin altyapısını kuran bir vizyon projesidir. Geleneksel savunma fuarlarından farklılaşarak bir gösteri alanı olmasının yanında, iş geliştirme platformu da olan High Tech Port by MÜSİAD'ın üçüncüsü bu yıl MÜSİAD EXPO kapsamında 9-12 Kasım tarihlerinde CNR Expo'da düzenlenecek. Türk savunma ve havacılık sanayisine uluslararası iş geliştirme fırsatı, odak ve hedef pazarlara sıcak ulaşım ile uluslararası rekabet avantajları sunması planlanan fuara 20 ülkeden delegasyon katılmasını bekliyoruz.

High Tech Port nasıl doğdu? Fikir nasıl ortaya çıktı?
Türkiye'nin 2000'li yılların başında savunma ve havacılık sektörü başta olmak üzere yüksek teknolojili ürünler için bir satın alım planı vardı ve bu alanda yurtiçinde üretim oldukça düşük seviyelerdeydi. Ancak bugün on yıllık periyodun sonunda, 2014'e baktığımızda savunma ve havacılık teknolojilerinde bu iradeyle üretilen taaruz helikopterleri, insansız hava araçları, silahlı insansız hava araçları, amfibi gemisi, taaruz portları ve botları, denizaltı tasarımları, kara savunma araçlarında tankı, piyade tüfeği olduğunu görebilirsiniz. Bu iradenin gelişmesi gerekiyor. Dünyayla paylaşılamayan teknolojilerin gelişmesi, ihracat kapılarını kapayan bir ülkenin dünyaya entegre olması mümkün değil. Hight Tech Port da böyle ortaya çıktı. 2004'te alınan savunma sanayisinde yerli üretim kararları yerel sanayiye hızla entegre olurken aynı zamanda Türkiye'nin gelecek ufkunu da aynı hızla şekillendiriyordu. Devletler savunma sanayisinde ne kadar güçlü argümanlara sahip olurlarsa hem diplomatik hem ekonomik adımlarını o kadar kolay atabiliyorlar.

High Tech Port'un sloganı ve amacı nedir?
Bu yıl üçüncü kez düzenlenmesi planlanan High Tech Port by MÜSİAD Fuarı'nın sloganı "Milli yeteneklerle küresel güçler oluşturmak" olarak belirlendi. Dünyada da yüksek teknolojinin sürükleyici gücü olarak savunma sanayisine işaret ediliyor. Türkiye'nin de son yıllarda savunma sanayisinde yaptığı atak göz önüne alındığında özellikle savunma sanayisinde yüksek teknolojinin sergilenmesi gerekliliği doğdu. High Tech Port by MÜSİAD da bu gerekliliğin bir sonucu olarak gerçekleştirilmeye başlandı. Güvenirliği ile öne çıkan fuara tüm dünyadan katılım ve ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. Bu nedenle High Tech Port'u özellikle bu yıl düzenlenecek üçüncü fuarın akabinde dünya çapında ilgi gören, çokuluslu firmaların ajandasında daimi olarak yer edinen bir fuar haline getirmeyi hedefliyoruz. Ek olarak High Tech Port'ta sergilenen ürünlerin kendisi kadar, alt sektörleri de öne çıkıyor. Bizler de bilhassa savunma sanayisi deyince sadece "ürün pazarlama" algısının olmadığını özellikle vurguluyoruz. High Tech Port'un sektöre yaklaşımı ve dünyayı ele alışı "Bilgi paylaştıkça çoğalır" mottosundan hareket eder. Bu fuarı düzenlerken bizim amacımız çeşitli ülkelerle teknoloji paylaşımı da yapabilmek.

TEKNOLOJİ ÜRETİMİ VE İHRACATI VAZGEÇİLMEZ
High Tech Port'a kimler katılıyor? Hangi ülkeler hedefleniyor?
High Tech Port Türkiye'nin savunma sanayisindeki büyük atılımının dünyaya entegre olması için geliştirilmiş bir pazar geliştirme projesi. Bugün geldiği durum itibarıyla 20'yi aşkın ülkenin delegasyonunu bünyesinde toplayan dost, kardeş ve müttefik ülkelerle Türkiye'nin savunma sanayi markası adına en önemli iş geliştirme merkezi. Daha önce düzenlenen High Tech Port'larda Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Ürdün, Fas, Tunus, Cezayir, Nijerya, Güney Afrika, Brezilya, Şili, Kolombiya, Endonezya, Malezya, Pakistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Ukrayna gibi ülkelerin askeri delegasyonlarını, havacılık sektöründe ise OEM'ler (Original Equipment Manufacturers) ve uluslararası havayollarını ağırladık.

SADECE İŞ GELİŞTİRİYORUZ
Türkiye ekonomisi için High Tech Port ne anlam ifade ediyor?
Biz yıl içinde savunma sanayisinde birçok fuara katılıyoruz ancak bizim onlardan çok önemli bir farkımız var: Biz sadece iş geliştirmeye dayanan bir platformuz. Geçen yıl Katar'da sadece Katar ve Türkiyeli yetkililer arasında bir entegrasyon sağladık. Bu sene kendi ülkemizde dost, kardeş ve müttefik ülkeleri davet ettik, sadece bizim ürünlerimiz ve onların katılımı olacak. Savunma sanayisi Türkiye'de yüksek teknolojinin merkezinde ve sektördeki yükselişimiz sürüyor. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası daha önce hainlerin süreçlerin önünü tıkadığını gördük. Şimdi birçok konu daha hızlı çözülüyor ve ilerliyor.

9-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 3'üncü High Tech Port'a firma, ülke ve profesyonel anlamda nasıl bir katılım bekleniyor?
16. Uluslararası MÜSİAD EXPO ve 20. Uluslararası IBF kongresi kapsamında fuarımızı Ortadoğu, Doğu Avrupa, Güney Asya ve Kuzey Afrika'dan 7 bini aşkın iş adamı ve satın alma heyetinin ziyaret etmesini bekliyoruz. Türkiye'den 100'e yakın firmanın ürün ve hizmetlerini de sergileyebilecekleri fuarda aynı zamanda bu pazarlarda işbirliği fırsatları yakalayacağına inanıyoruz.

Bu yıl fuar ajandasında öne çıkanlar neler? Önceki yıllardan farklı olarak neler var?
Önceki fuarlarımızda olduğu gibi bu fuarda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı söz konusu olacak. Türkiye'nin savunma ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren 100'e yakın firması ürün ve hizmetleriyle fuarda yerini alacak. OTOKAR Türkiye'nin ana muharebe tankı Altay Tankı'nı High Tech Port'ta sergileyecek. Katmerciler'in zırhlı personel taşıyıcısı Hızır da ilk kez görücüye çıkacak. Vestel'in İHA'sı Karayel de fuarda olacak. Tüm bunların dışında High Tech Port by MÜSİAD, Türkiye'nin 4'üncü sanayi devrimini yakalayabilmek için gereken hazırlıklara başlama startı olacak. Havacılık ve savunma sanayisi hem yüksek teknoloji içeren hem de ulusal güvenlik açısından stratejik önemi olan sektörler. Fuarda Türkiye'nin ürettiği birçok yeni platform da sergilenecek, aynı dönemde gerçekleştirilecek Uluslararası İş Forumu'nda ise "İnovasyon Ekonomisi ve Refah" konusu ele alınacak.

High Tech Port fuarı 2023 hedeflerine yürüyen Türkiye'de ne anlam ifade ediyor?
High Tech Port organize edilmeye başladığı günden itibaren Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatı artırmaya dönük iş ilişkileri kurulmasına öncülük eden bir platform olmayı amaçlamıştır. 21 farklı ülke askeri satın alma delegasyonunu içinde barındıracak ve katılımcı firmalarımızın ihracat hacimlerini artırmaya destek olacak. Bugün kişi başına düşen milli gelir 10 bin dolarlar seviyesinde seyrediyor. Orta gelir tuzağı denen bu 10 bin dolar seviyelerinden kurtulabilmek için ileri teknoloji üretimi ve ihracatı olmazsa olmazımız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
High Tech Port küresel ekonomide görücüye çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN