Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamuda bürokratik oligarşiyi yıkmalıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bürokratik oligarşiyi yıkıp yerine, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışının getirilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Esnaf ve sanatkârın önünü tıkayan anlayışı yıkmalıyız” dedi

Giriş Tarihi: 9.11.2016
Kamuda bürokratik oligarşiyi yıkmalıyız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlık görevine geldiği günden beri kamudaki çalışma sistemini ve devlet memuriyeti anlayışını değiştirmek için çok çalıştığını, fakat çok az mesafe aldığını söyledi. 5. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çok mesafe alamadık çünkü Anayasa değişikliği gerekiyor. Ancak vazgeçmiş değiliz. Bu konuda yaptırdığım çalışmalar sayesinde Başbakanlık'ta ve ilgili bakanlıkların elinde çok ciddi bir birikim oluştu. Bürokratik oligarşiyi yıkıp yerine 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışını hakim kılacak anlayışını getirmeliyiz" dedi.

YEDİRDİK, İÇİRDİK, BOMBALADILAR
Gençlere rızıklarını ille devlet kapısında değil, ilgi ve birikimlerinin olduğu alanlarda aramalarını tavsiye eden Erdoğan, "Devlete kapağı bir atayım ondan sonra para pul derdim olmaz. Mantık bu. Memuriyet kanunu değişmeli. Hakkını veren, çalışan devam etsin. Çalışmıyorsa bu millet, bu devlet onları sırtında taşımaya mecbur kalmasın. 15 Temmuz'da bunu yaşamadık mı? Yedirdik, içirdik bombaları onlar yağdırdı bize. Başbakanlık görevine geldiğimden beri, kamuda çalışma sistemini değiştirmek için çok çalıştım. Esnafın ve sanatkârın önünü tıkayan, anlayışı yıkmalıyız" dedi. Birlik üyelerinin temerrüt faizinin 147 milyon lira olduğunun altını çizen Erdoğan, "Bu tablo esnafın nasıl bir faiz batağına sürüklendiğinin ifadesidir" diye konuştu. Türk tarihinde Ahilik teşkilatının önemine değinen Erdoğan, "Millet olarak, esnaf ve sanatkarlarımız temel harcımızdır. Bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkar sadece alıp satan demek değildir. Aynı zamanda, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet değerlerinin taşıyıcısıdır" dedi.

DERDİMİZ FAİZİ DÜŞÜRMEK
Esnaf ve sanatkârın sadece dükkânının değil, sokağının, mahallesinin, ilçesinin, şehrinin ve ülkesinin de sahibi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Eğer bir yerde esnaf bu ahlaka sahipse, orda mağduriyet ve haksızlık olmaz. İhtiyacımız olan tek şey ahilik geleneğini güçlendirmek ve sistemli hale getirmektir. Bunu başardığımızda, faiz batağı sorunu kendiğilinden çözülür. Geçen hafta sadece faizle ilgili olarak ben devlet bankalarının yöneticileri, ilgili bakan arkadaşlar ve başbakanla görüştüm. Sonra başbakan bankaların yöneticilerini topladı. Derdimiz ekonomodeki bu faiz politikasını gözden geçirmek ve faizi aşağı düşürmek" diye konuştu.

15 TEMMUZ'DA ÖN SAFLARDA
15 Temmuz direnişinde esnaf ve sanatkârın ön saflarda olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz başarılı olsaydı, Feto ne yapacaktı?" sorusunu sorarak sözlerini şöyle tamamladı: "Sadece kendisine biat edenlere hayat hakkı veren bu örgütün, karanlık yüzünü anlamak için daha ne kadar tecrübe yaşamamız gerekiyor? FETÖ'nün 'himmet' adı altında esnaf ve sanatkârlarımızı adeta haraca bağlayan, maddi baskı yanında, manevi tehdidi de kullanan anlayışı, ne ahlakidir ne İslamidir. Bizim medeniyetimizde, kültürümüzde böyle bir yapılanmaya asla yer yoktur."

ESNAF MİLLİ İRADENİN YANINDA OLDU
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından esnafın milli iradenin yanında yer aldığını belirterek, "Ülkemizin birliği ve bekası için yeni anayasa ve başkanlık sistemine de herkesten önce yine esnaf ve sanatkâr kardeşlerimiz sahip çıkacaktır" dedi. Hükümet olarak ülke açısından esnaf ve sanatkârların öneminin farkında olduklarını ifade eden Tüfenkci, çalışmalarını da buna göre yürüttüklerini anlattı. Tüfenkci, "Ülkemize, insanımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza, tüccarımıza güveniyoruz. Birlik ve beraberlik içinde hareket ederek aşılamayacak engel, çözülemeyecek sorun olmadığını biliyoruz" diye konuştu.

CANIMIZI SİPER ETTİK
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkârların 15 Temmuz'da demokrasiye sahip çıkmak için canlarını siper ettiklerine işaret ederek, "Sizin sayenizde başım dik Cumhurbaşkanımızın karşısına çıkabiliyorum" diye konuştu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Abdülkadir Akgül şuranın esnaf ve sanatkârların geleceğe yönelik makro politikalar oluşturmaya yardımcı olacağını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamuda bürokratik oligarşiyi yıkmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN