Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MÜSİAD EXPO’ya 200 bin ziyaretçi gelecek

MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO’nun 16’ncısı bugün kapılarını açıyor. Dört gün sürecek fuara 100 ülkeden, 7 bini yabancı olmak üzere 200 bin kişinin gelmesi hedefleniyor

Giriş Tarihi: 9.11.2016
MÜSİAD EXPO’ya 200 bin ziyaretçi gelecek
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir İstanbul'da düzenlenen uluslararası MÜSİAD EXPO'nun 16'ncısı İstanbul CNR Fuar Merkezi'nde yapılıyor. İş dünyasının kalbinin atacağı MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak yüksek teknoloji fuarı 3. High Tech Port ve 20. Uluslararası İş Forumu (IBF) da düzenlenecek. 15 Temmuz sonrası yapacağı etkinlikleri iptal etmeyen ve çalışmalarına daha da hız veren MÜSİAD, dünyanın birçok ülkesinden iş insanlarını 16. MÜSİAD EXPO'da ağırlayacak. "İş; Burada!" sloganıyla yatırımcılarını büyümeye ve birlikte kazanmanın ortak noktasında yer almaya davet eden 16. MÜSİAD EXPO, küresel iş ağları kurmak, global pazarlarda söz sahibi olmak, KOBİ'leri güçlendirmek ve etkin büyümeyi hızlandırmak üzere iş dünyasını buluşturacak ve B2B görüşmelerle yeni iş fırsatlarının adresi olacak. 16. MÜSİAD EXPO'nun tanıtım toplantısında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, 15 Temmuz sürecini milletin iradesiyle atlatan Türkiye'nin normalleşmeye başladığını ve artık üretmeye ve büyümeye odaklandığını söyledi. Olpak, MÜSİAD EXPO'nun 100'ü aşkın ülkeden yaklaşık 7 bini yabancı olmak üzere toplamda 200 bin civarında ziyaretçi ağırlamayı beklediğini ve fuarın yabancı iş insanlarına Türkiye'de işlerin normalleştiğini göstermek için iyi bir fırsat olacağını ifade etti. Olpak şunları kaydetti: "Yurtiçinde 86, yurtdışında 170 noktada binlerce üyeyi, on binlerce üye işletmeyi temsil eden MÜSİAD olarak, Türkiye'nin her alanda büyümesi ve kalkınması için çalışmaya devam ediyoruz. Ülkemizle diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirerek ticaret hacmini artırırken, aynı zamanda üyelerimize yepyeni yatırım olanakları sunuyor ve onları bölgesel ve küresel fırsatlarla buluşturuyoruz." MÜSİAD EXPO'nun dünyanın birçok ülkesinden profesyonel ziyaretçileri ağırlayan ve bölgenin en kapsamlı ticaret fuarı olduğunun altını çizen Olpak, "Fuarın bu yıl da 8 holde düzenlenmesi önemli bir detay. Ülkemizle ilgili olumsuz algı operasyonlarının yürütüldüğü, birtakım organizasyonların kasıtlı olarak iptal edildiği bir ortamda, MÜSİAD EXPO'nun CNR Fuar Merkezi'nin 8 holünün tümünü kapsaması, ne katılımcı ne de ziyaretçi olarak kimsenin iptal talebinde bulunmaması MÜSİAD farkının önemli bir sonucudur" diye konuştu. Fuarda bu yıl çevre ve yapı malzemeleri, inşaat, tekstil, otomotiv, makine, mobilya, gıda, bilgi teknolojileri ve savunma sanayi gibi birçok farklı sektörün ziyaretçilerle buluşacağını belirten Olpak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açılacak fuarımızda, 20. Uluslararası İş Forumu da, Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek'in katılımıyla gerçekleşecek. Savunma ve Havacılık sektörüne özel olarak düzenlediğimiz High Tech Port'un üçüncüsü de fuar alanında 4. holde yerini alacak."

MÜSİAD EXPO yoğun ilgi görüyor
Bu yıl alım heyeti programı kapsamını genişleterek, 53 hedef ülkeden profesyonel alıcıları, MÜSİAD davetlisi olarak ağırlayacaklarını anlatan Nail Olpak, "Ekonomi Bakanlığı'mızın desteğiyle yürüttüğümüz alım heyetleri programında, söz konusu ülkelerin ticaret müşavirlikleri ile işbirlikleri yaparak alım potansiyeli yüksek işadamlarının Türkiye'ye davet edilmesi konusunda çalışmalar yürüttük" dedi. Olpak, şöyle devam etti: "Bu sene Körfez ve Ortadoğu'dan Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Irak, İran ve Lübnan; Asya'dan Malezya, Endonezya, Azerbaycan, Türkmenistan; Afrika'dan Etiyopya, Nijerya, Nijer, Fildişi, Güney Afrika; Kuzey Afrika'dan, Sudan, Mısır, Fas, Cezayir, Tunus ve son gelişmelerle Rusya başta olmak üzere hedef olarak belirlemiş olduğumuz ülkelerden alım potansiyeli yüksek işadamlarını Türkiye'ye davet ettik."

IBF'de inovasyon ekonomisi tartışılacak
Müslüman işadamları arasında global iş ağı kurulması amacıyla yola çıkılarak kurulan IBF-International Business Forum, 22 ülkeden işadamları dernekleri başkanlarından oluşan bir icra kurulu (BOG) tarafından yönetiliyor ve güvenilir küresel bir iş ağı sunuyor. Yılda bir kere yapılan kongre ve beraberindeki ticari faaliyetlerle bir araya gelinen uluslararası iş platformunun 20'cisi 16. MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak 10 Kasım'da WoW Hotel'de gerçekleşecek. Başkanlığını Cumhurbaşkanı'nın yürüttüğü ve Kalkınma Bakanlığı'nca koordine edilen İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin 2006'dan bu yana "Resmi İş Forumu" olan IBF'nin, bu yılki ana oturum konusu "İnovasyon Ekonomisi ve Yatırım Ekosistemi" olarak belirlendi. Açılış konuşmalarını MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, IBF Başkanı Erol Yarar, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim Al Thani ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in yapacağı IBF'te, şirket ve girişimcilere inovasyon ve girişim merkezli dinamik ekosistemin içinde nasıl bulunacağı ve nasıl fayda sağlayacağı noktasında farkındalık yaratması amaçlanıyor.

Üç oturum yapılacak
Üç oturumda gerçekleşecek forumun açılış konusu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in ana konuşmacı olduğu "Türkiye'nin dirençli ekonomisinin arkasındaki başarı ve Türkiye'deki yatırım fırsatları" olacak. Ana oturuma ek olarak üç oturum başlığı da, inovasyon ekonomisi ve yatırım ekosisteminin kurulması için gerekli olan fon, pazar başarısı ve regülasyonların önemini vurgulayan konuları kapsıyor. Yatırım almak için "Nasıl yatırım alınır ve işinizi nasıl büyütürsünüz?", satış başarısı için "Teknolojinin Ticarileştirilmesi ve Pazar Başarısı" ve verimli bir girişim ekosistemi için paydaşların görevlerini konu alan "Girişimcilik ekosistemini nasıl inşa ederiz?" başlıklı oturumlarından oluşuyor.

Satın almacılar buluşuyor
MÜSİAD EXPO'nun firmaların sadece ürünlerini sergileyerek tanıtımlarını yaptıkları bir platform olmadığını söyleyen Nail Olpak, "Yurtdışı alım heyetleri ile ikili iş görüşmeleri, ülke sunumları, ülke raporları ve iş forumları ile ticaretin artırılması ve geliştirilmesi için bir ortam oluşturuyor. Bu sene yenilik olarak "Satın almacılar buluşuyor" başlığıyla, MÜ- SİAD üyesi olan ve olmayan 200'ün üzerinde satın almacıyı bir araya getireceğiz" dedi.

15 Temmuz sergisi
Nail Olpak, her fuarda farklı sergiler düzenlediklerini belirterek, "MÜSİAD, bu yıl "15 Temmuz" temalı sergide hain darbe girişiminde yaşananları farklı bir sunumla gözler önüne serecek ve o gecenin hikayesi sergilenecek" diye konuştu.

El sanatları pazarı
Nail Olpak, "Fuarda Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayeleri, Dışişleri Bakanlığı, THY, TİKA ve Altındağ Belediyesi ile birlikte düzenlenen ve işletmesini MÜSİAD'ın yaptığı "Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi"nin yer aldığı özel bir bölüm de yer alıyor" ifadelerini kullandı.

3. High Tech Port
MÜSİAD'ın Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulması için ortaya koyduğu bir vizyon projesi olarak dikkat çeken High Tech Port'un üçüncüsü, Cumhurbaşkanı'nın teşrifi, Savunma Bakanlığı'nın destek ve katılımı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın ortaklığı ve sanayicilerin destekleriyle 9-12 Kasım tarihlerinde 16. MÜSİAD EXPO fuarı içinde CNR EXPO'da 4. holde düzenlenecek. Bu yıl 20'den fazla ülkenin savunma bakanı, kuvvet komutanı, havayolu şirketleri ile Türkiye'nin ileri teknoloji üreten firmalarının katılacağı fuarda, Türkiye'nin milli tankı Altay'ın prototipi de Otokar tarafından sergilenecek. Savunma ve havacılık sektörü firmalarının ürün lansmanlarına sahne olacak fuarda, iş geliştirme görüşmeleri yapılacak, odak ve hedef pazarlara sıcak ulaşım ile uluslararası rekabet avantajları sunulacak. Türkiye gemisinin istikametini işaret eden bir gelecek pusulası olarak nitelendirilen High Tech Port projesiyle, Türkiye'nin teknolojik ürünleri dünya pazarları için görücüye çıkarılırken, Türkiye'nin ileri teknoloji üreten firmalarının ve hedef pazarların bir araya getirilmesi, bu anlamda Türkiye'ye savunma ve havacılık alanında önemli kazanımlar oluşturulması amaçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MÜSİAD EXPO’ya 200 bin ziyaretçi gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN