Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomatik katılım sistemi için geri sayım başladı

Giriş Tarihi: 9.11.2016
Otomatik katılım sistemi için geri sayım başladı

1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla 45 yaşın altında çalışanların da dahil olacağı Otomatik Katılım Sistemi ile 13 milyon kişinin sisteme katılması ve 10 yıllık dönemde 90 milyar liralık tasarruf sağlanması bekleniyor

Ülke ekonomisine, yurtiçi tasarruf oranlarının artırılmasına ve Bireysel Emeklilik Sistemi'nin tabana yayılmasında önemli bir rol üstlenmesi beklenen Otomatik Katılım için geri sayım başladı. 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla kamu ve özel işyerlerinde 45 yaşın altında çalışanların sisteme dahil olacağı uygulama ile 13 milyon kişinin sisteme katılması ve 10 yıllık dönemde 90 milyar TL'lik tasarruf oluşturulması bekleniyor. Ziraat Emeklilik Genel Müdürü Emin Çubıkçı bu yeni uygulamayı değerlendirdi. Otomatik katılım ile beraber pazar payında artış hedeflediklerini belirten Çubıkçı, "Otomatik katılım uygulamasına geçiş için kısa bir süre kalması sebebiyle mevcut iş süreçlerimizi ve stratejilerimizi gözden geçirip altyapımızı uygun hale getirmeye devam ediyoruz. Faiz hassasiyeti olan katılımcıların da beklentilerini karşılayacak yeni ürün ihtiyaçları dahil tüm altyapı ve operasyonel iş süreçlerimizin gelişim alanlarını tespit ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

FAİZ HASSASİYETİNE ÖZEL MODEL
Bu çerçevede çalışanların sisteme dahil olması aşamasında işverenlerin gerçekleştirmesi gereken işlemlerin, düzenlemelerin elverdiği ölçüde Ziraat Katılım tarafından gerçekleştirilmesi ve bu sayede işverenlere kolaylık sağlanması yanında çalışanlar için cazip emeklilik planları oluşturulmasının temel bakış açısı olduğunu vurgulayan Çubıkçı, "Bununla beraber katılımcılarımızın şirketimize ulaştığı tüm kanallarda beklediği hizmet kalitesinin devam ettirilmesi ve bankasürans iş modelinin devamı temel stratejimiz olmaya devam edecektir" dedi. İçeriğinde faizli enstrümanlar bulundurmayan ürünlere yönelik açıklamalar yapan Emin Çubıkçı, "Ziraat Emeklilik olarak faiz hassasiyeti olan katılımcılarımızın da beklentilerini dikkate alarak alternatif emeklilik planlarımız ve farklı risk tercihlerine uygun emeklilik yatırım fonlarımız ile hizmet vermekteyiz. Otomatik katılım uygulaması kapsamında da faiz hassasiyeti bulunan katılımcılarımızın ihtiyaçlarına yönelik yeni ürün ve fon tercihi alternatifleri ile hizmet anlayışımıza devam edeceğiz" diye konuştu. Emin Çubıkçı, Ziraat Emeklilik'in kısa sürede sektörün önemli oyuncularından biri olduğunu şu sözlerle ifade etti: "2011 ortalarında bireysel emeklilik branşında faaliyete başlayan şirketimiz, sadece 5 yıllık geçmişi ile 19 emeklilik şirketi arasında katılımcı sayısında beşinci, fon büyüklüğünde yedinci, sözleşme sayısında ise altıncı sırada yer almaktadır. 21 Ekim 2016 tarihli verilere göre 487.633 katılımcı sayısına ve devlet katkısı dahil 2.2 milyar TL fon büyüklüğüne ulaştı. Şirketimiz, 2014 ve 2015 yıllarında katılımcı sayısında en fazla artış gösteren ikinci şirket olma başarısını 10 Ekim 2016 tarihli verilere göre 99.675 net katılımcı sayısı ile 2016 yılında da sürdürmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomatik katılım sistemi için geri sayım başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN