Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kredi notu, sizin ödeme alışkanlıklarınıza ve gelir durumunuza göre belirlenen bir not sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu notu verirken nelere dikkat eder? Hangi koşullarda notumuz düşer ya da yükselir?

Giriş Tarihi: 10.11.2016 10:21

DÜZENLİ ÖDEME ALIŞKANLIĞI

Öncelikle size ait tüm kredi ya da kredi kartı benzeri ürünlerin düzenli ödenmesi notu etkileyen en önemli faktördür. Ödemelerini düzenli yapanlar bu konuda şanslı. Birkaç günlük bir gecikme bile, bu notu olumsuz şekilde etkiler. Örneğin kredi kartınızın asgari tutarını zamanında ödemeniz notunuzu düşürmez ancak gecikmeli olup tamamını bile ödeseniz notunuz düşer.

TOPLAM KREDİ LİMİTİNİZ

Örneğin kredilerinizi düzenli ödüyorsunuz ve kredi notunuz da yüksek. Ancak eğer mevcut kredi ve kredi kartlarınızda çok fazla limit varsa ya da üzerinizde çok fazla kredi borcu varsa, bu da başka bir kredi almanızı engelleyen bir durumdur. Burada nasıl bir hesaplama yapılır? Bankalar kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda sizin kredi notunuza bakar. Diyelim ki notunuz çok düşük değil ancak gelirinizin çok üzerinde kredi ya da kredi kartınız varsa bu durum yeni bir kredi kullanmanıza engel olabilir. Nasıl mı?

GELİR DURUMUNA BAKILIR

Banka sizin SGK'daki maaş dökümünüze ya da bankaya belgeleyebildiğiniz gelirinize bakar. Gelirinizin çok çok üzerinde bir borç yükünüz varsa bu da kredi notunuzu en azından yeni kredi kullanımınızı engeller. Böyle durumlarda başka geliriniz varsa belgeleyebilmeniz şart, bunu bankaya sunup yeni bir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Örneğin maaşınızın yanı sıra kira geliriniz varsa bunu da bankaya sunabilirsiniz.

TAKİBE ALINMIŞ YA DA KAPANMAMIŞ BORÇLAR

Takibe alınan kapanmayan ya da kapansa bile takipte görünen kredi borçları da kredi notunu çok hızlı düşüren etkenlerdir. Bunun için ödeme alışkanlığı çok önemli. Ve tabi banka yetkililerini aradığında borcunuzu kısa süre içinde ödeyeceğinizi belirtirseniz, bazen bu konuda toleranslı olup borcu hemen takibe aldırmıyorlar.

SIK KREDİ BAŞVURUSU

Kredi notu oluşturulurken dikkat edilen bir başka etken de kredi başvurusu. Örneğin üst üste sürekli kredi başvurusu yapmış ve kredi kullanamamışsanız, banka bunu şüpheli bir durum olarak görür. Ve bu kişinin demek ki kredi notunda sorun var deyip yeni bir kredi vermeye yanaşmaz. Bu yüzden üst üste bir kaç gün ya da hafta beklemeden kredi başvurusu yapmayın. Bu da notunuzu düşürür.

KEFİL OLMA

Siz kredi ya da kredi kartlarını düzenli ödemiş bile olsanız eğer bir kişiye kefil olmuş ve o kişi borcunu ödememişse, bu durum sizin de kredi notunuzu düşürür. Bu yüzden kredi ve benzeri konularda kefil olurken çok iyi düşünün kesinlikle emin olmadığınız kişi ya da kurumlara kefil olmayın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi notu nasıl hesaplanır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN