ABD medyası çark etti

ABD’de 200 basın kuruluşundan 194’ü Clinton’ı destekledi, Trump’ı yerden yere vurdu. Ancak Trump’ın tarihi zaferi kartel medyasını şoke etti. Medya şimdi “Amerikan halkını yanlış okuduk” diyor

Giriş Tarihi: 11.11.2016
ABD medyası çark etti
ABD'de 8 Kasım'da gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın rakibi Demokrat Hillary Clinton'ı bozguna uğratmasının ardından ülke basını günah çıkarmaya başladı. ABD'nin yeni başkanı seçilen Trump'ı seçim kampanyası boyunca yerden yere vuran ana akım medya sonuçların açıklanmasının ardından ise "Halkı yanlış okuduk", "Amerikalıların taleplerini göremedik" şeklinde özeleştiriye başladı. Gazeteci Jean-Bernard Cadier, "ABD genelinde 200 basın kuruluşundan sadece 6'sı Donald Trump'ı destekledi. Herkes açıkça Clinton'ı göklere çıkardı. Ama kimse gerçekleri göremedi" sözleriyle ülkedeki son tabloyu özetledi. Newsweek dergisi 125 bin adet bastığı ve Clinton'ı başkan olarak ilan ettiği Madame President kapaklı baskısını geri çekti. Seçim kampanyası boyunca Clinton için "Zeki, cesur ve tecrübeli" tanımlarını kullanan New York Times (NYT) sonuçların açıklanmasının ardından ise Trump'a karşı tonunu yumuşatarak "Var olan düzeni reddeden Trump ABD Başkanı seçildi" dedi. CNN televizyon kanalı ise, "Medya yıldızı Trump, ara eyaletlerde mükemmel bir başarı sağlayarak ABD'nin yeni başkanı olmaya hak kazandı" diyerek seçim öncesi haberlerine göre daha iyimser bir tablo çizdi.

AVRUPA HÂLÂ KAYGILI
ABD basını Trump konusunda özeleştiri yaparken Avrupa basını ise Beyaz Saray'ın yeni sahibi hakkında kaygılarını dile getirmeyi sürdürdü. Fransız Le Monde gazetesi "Trump'ın seçilmesi dünya için deprem olacak" derken, İngiliz The Times gazetesi "Trump'ın yükselişi. Elinin altında Beyaz Saray olan yabancı" başlığını tercih etti. Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi ise "Trump'ın zaferi, ABD ve dünya için bir dönüm noktası" ifadelerine yer verdi.

İSLAM KARŞITI SÖZLERİ GİTTİ
Seçim sürecinde söylediği İslam karşıtı sözleriyle tüm dünyanın büyük tepkisini çeken Donald Trump, Beyaz Saray'a geçmeden önce Müslümanlarla ilgili ilk önemli adımını attı. Trump'ın "Müslümanlar'ın ABD'ye girişi yasaklanmalı" demeci sitesinden kaldırıldı. Bu adım, "Beyaz Saray'a çıkınca iş değişir" değerlendirmelerinin teyidi olarak görüldü.

TRUMP İLE OBAMA İLK KEZ EL SIKIŞTI
ABD Başkanı Barack Obama kendisinden sonra Beyaz Saray'a ev sahipliği yapacak olan Donald Trump ile 1 saat 35 dakika görüştü. Oval Ofis'te gerçekleşen görüşme sonrasında- Obama ve Trump kısa birer açıklama yaptı. Trump ile "mükemmel bir görüşme" yaptıklarını belirten Obama, Beyaz Saray'ın işleyişi, iç ve dış politika konularını ele aldıklarını söyledi. ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın başarılı olmasının, ABD'nin başarılı olması demek olduğunu belirten Obama, "Önümüzdeki iki ay boyunca birinci önceliğim, seçilmiş başkanımızın başarılı olmasını sağlayacak geçiş sürecini kolaylaştırmak" dedi. Başkan Obama ile ilk kez yüz yüze görüştüğünü belirten Donald Trump da, 'çok iyi bir adam' olarak nitelediği Obama'nın tecrübelerinden yararlanacağını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD medyası çark etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN