Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lobiye inat kömüre devam

Türkiye’nin yerli kaynaklarla büyümeye devam edeceğini belirten Enerji Bakanı Berat Albayrak, kömür karşıtı lobilere de gözdağı verdi. Bakan Albayrak “Dünyanın kömürü çok yoğun olarak kullandığı bir dönemde bunların ne dediklerine bakmayacağız” dedi

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Lobiye inat kömüre devam
Kömürle ilgili çalışmalarda çevre kriterlerine büyük önem verdiklerini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kömür karşıtı lobilere de seslenerek, "Ne dediğinize bakmayacağız" mesajı verdi. 1. Kömür Eylem Planı Çalıştayı'nın açılışında konuşan Bakan Albayrak, yerli kömür sektörünün Türkiye için istihdam, gelişme, strateji gibi alanlarda büyük önem ifade ettiğini bildirdi. Bakan Albayrak, Türkiye'nin yerli kaynaklarıyla büyümeye devam edeceğini, kendilerinin de bakanlık olarak gereken desteği vereceklerini ifade etti. Albayrak, yerli kömürde önemli bir süreci başlattıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: "Son 10 yıldaki aramalarımızda 7 milyar tondan daha fazla bir rezerv bulduk. Eski rezervlere oranla kalorifik değer de daha yüksek. Aramacılık açısından da başarılar elde ettik. 2017 itibarıyla asgari hedefimiz 1 milyon metre derinde sondaj yapmak. Sonrasında bu miktarın da üzerine çıkmak zorundayız. Çünkü haritada henüz aramadığımız bölgeler var.".

%16'DA KIYAMET KOPUYOR
Kömür karşıtı lobi faaliyeti yürütenlere seslenen Albayrak, "Polonya'da elektriğin yüzde 84'ü, Almanya'da 45'i, İngiltere'de 39'u kömürden sağlanıyor. Biz de yerli kömür üretiminin payını yüzde 12'den 16'ya çıkardık, kıyamet kopuyor" dedi. Kimin ne dediğinin çok önemli olmadığını belirten Albayrak, şöyle konuştu: "Birileri var kömür karşıtı lobicilik yapmaya çalışıyor, ama çok da önemli değil. Hele de dünyanın kömürü çok yoğun bir şekilde kullandığı atmosferde, çok da ne dediklerine bakmayacağız. Biz bu kaynakları sonuna kadar kullanacağız."

KRİTERLERE VURGU YAPTI
Çayırhan'da uygulanan çevre kriterlerine vurgu yapan Bakan Albayrak, "Avrupa'da 2024 ve sonrası için kriter alınan sınır değerler 1 normal metreküp hava için partikül maddede günlük 40 mikrogram, yıllık 50 mikrogram iken bizim Çayırhan'daki kriterlerimizde bu rakamlar günlük 23, yıllık ise 18.07 mikrogram. Kükürt için kriter günlük 125, yıllık 350 mikrogram olan üst değerler, günlük 33.72, yıllık 127 mikrogram olarak belirlendi. Hava kalite ölçümlerinde AB'nin baz aldığı azot oranları saatlik 200, yıllık 25.44 mikrogram iken biz buradaki üst sınırı değerleri saatlik 134, yıllık 25 mikrogram olarak belirledik. Birçok değerde Avrupa'nın, kabul ettiği değerlerin neredeyse iki katından fazla daha kaliteli hava kriterleri koyduk. Kim daha çevreci" dedi.

ÜRETİM HIRSINA KAPILMAYIN
Yerli kömür kaynaklarının değerlendirilmesiyle ilgili süreçte akademisyenlerin daha çok katkılarını beklediklerini ifade eden Albayrak, finans sektörüne, yerli kömür sektörüne daha fazla katkı yapmaları için çağrıda bulundu. Özel sektörün daha cesur şekilde büyümeye katkı yapmasını isteyen Albayrak, şunları kaydeti: "Çevre vurgusunu kesinlikle ihmal etmeyin. İnsan ve istihdam boyutunu, onların ihtiyaçlarını ihmal etmeyin. Üretim hırsına kapılarak, daha fazla üreteyim hırsına aman aldanmayın."

REZERV 15 MİLYAR TON
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise, Türkiye'de son yıllarda kömür arama çalışmalarının arttığını belirterek, "Bu çalışmalar sonucunda, Türkiye'nin bilinen kömür yataklarının rezervi yaklaşık 15 milyar tona ulaştı. Bunun yaklaşık 13.5 milyar tonu linyit, geriye kalan 1.5 milyar tonu ise taş kömüründen oluşuyor" dedi. Mustafa Yılmaz, bugüne kadar EPDK'nın, toplam 14 bin 300 megavat kapasiteye sahip yerli kömür yakıtlı termik santral ve projeye lisans verdiğini belirtti. Yılmaz, "2015 yılında yerli kömür kaynaklı elektrik üretiminin toplam üretim içerisindeki payı yaklaşık yüzde 13 olarak gerçekleşti" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lobiye inat kömüre devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN