Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Melek yatırımcılık teşvikleri artırılsın

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Melek yatırımcılık teşvikleri artırılsın
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl 20'ncisi düzenlenen Uluslararası İş Forumu'nun sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede inovasyon ekonomisinin rekabetçi dünyasında, ülkelerin diğer ülkelere göre üstünlük sağlayabilmesinin, ancak teknolojinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi ile birlikte girişimcilik ekosisteminin de eş zamanlı olarak oluşturulması ile mümkün olacağı üzerinde duruldu. Melek yatırımcılığa yönelik teşviklerin artırılması gerektiği belirtilen bildiride, "Yeni nesil bir yatırım ve fonlama sistemi olan 'kitle fonlaması' geliştirilmelidir. Birçok küçük yatırımcının birleşerek, seçtikleri bir projeye ortak yatırım yapmaları şeklinde girişimcilere sermaye sağlanmasını amaçlayan bu fonlama türü, internet üzerinden de yapılabilmesi nedeniyle girişimcilere önemli bir alternatif model sunabilmektedir" denildi.

AR-GE VE PAZARLAMA
Teknolojinin gelişimi için Ar-Ge'nin ticarileşmesi ve bunun sanayi politikası haline getirilmesi gerektiğine vurgu yapılırken, şunlar sıralandı: "Ar-Ge pazarlamayla eşzamanlı olarak yapılmalıdır. Yüksek teknolojiyi üreten firmalar, sahip oldukları fikri mülkiyet hakları nedeniyle, bu firmaların ürettiği teknolojiyi geliştiren firmalara göre çok büyük kâr marjları elde edebilmektedirler. Bu nedenle, fikri mülkiyet haklarına yönelik yasal düzenlemeler ivedilikle tamamlanmalıdır. Yenilik ekosistemini oluşturan ve aralarında etkileşim olan aktörler; özel sektör, eğitim sistemi ve kamu kesimi olarak gruplanmaktadır. Bunların içerisinde rekabetçi ürünün ticarileşmesinde önemli bir rolü olan Teknoloji Transfer Ofisleri, araştırmacıların üretimlerini ticarileşebilecek ve yenilikçi ürün ihtiyaçlarını sağlayacak şekilde karşılıklı olarak uyumlandırmasına yönelik çalışmalarıyla desteklenmelidir. Yeni ürün ve teknolojilerin ekonomiye kazandırılmasına yönelik olarak akademisyen ve üniversite öğrencileri tarafından yürütülecek girişimcilik faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik çalışmalar artırılmalıdır. İthalata dayalı ürün teminini kritik sektörlerde önleyerek ithalat oranlarını azaltacak Ar-Ge çalışmalarının yoğunlaştırılması gerekmektedir."

MÜSİAD 3 ODAYLA ANLAŞMA İMZALADI
MÜSİAD, İran Taavun Odası (Iran Chamber of Cooperatives), Rusya Müslüman İşadamları Derneği, Ürdün Mühendisler Odası ile Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği ile anlaşma imzaladı. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, fuarın bereketli geçtiğini ifade ederek, atılan imzaların söz konusu ülkelerle ticari işbirliğini güçlendireceğini söyledi.

ALBAYRAK DA FUARI GEZDİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da MÜSİAD'ın fuarını gezdi. Bakan Albayrak'a MÜSİAD
Başkanı Nail Olpak eşlik etti
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melek yatırımcılık teşvikleri artırılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN