Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez’den kart faizinde indirim

Bankaların kredi kartı borcu yapılandırırken uyguladığı yüksek faize Merkez Bankası set çekti. Banka, akdi faizi yüzde 2.02’den 1.84’e, gecikme faizini ise 1.47’ye indirdi

Giriş Tarihi: 13.11.2016
Merkez’den kart faizinde indirim
Merkez Bankası, hükümetin tüketicilere tanıdığı 72 aylık borç yapılandırma imkânına rağmen, yasal boşlukları kullanan bankaların özellikle kredi kartında uygulamaya devam ettiği yüksek faiz oyununu bozdu. Banka, son dönemdeki ekonomik gelişmeleri ve piyasa koşullarını dikkate alarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yöntemini değiştirdi. Yapılan açıklamada, yeni yönteme göre kredi kartı azami faiz oranlarının, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirleneceği belirtildi.

GECİKME FAİZİ İNDİ
Merkez Bankası bu çerçevede, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını TL için yüzde 2.02'den 1.84'e, yabancı para için yüzde 1.62'den 1.47'ye indirdi. Aylık gecikme faiz oranları ise TL için yüzde 2.52'den 2.34'e, yabancı para için ise yüzde 2.12'den 1.97'ye düşürüldü. Bankaların bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün değil.

MAZERET KALMADI
Bankalar, Merkez Bankası'nın likidite açısından rahatlatıcı adımları ile birlikte son dönemde tüketici kredi faizlerini indirirken, hükümetin borçlulara nefes aldırmak için getirdiği 72 aylık borç yapılandırma imkânı ise tüketicilerin beklentisini karşılamadı. Yasal boşlukları da kullanan bankaların, özellikle kredi kartında yapılandırma yaparken yüzde 2'nin üstünde faiz uygulamaya devam etmesi, tüketicilerin aleyhine oldu. Astarı yüzünden pahalıya gelen yapılandırmaya ilgiyi azaltan bu uygulamanın, Merkez Bankası'nın dünkü adımı ile birlikte canlanması bekleniyor.

TÜKETİCİ KREDİSİ ALIN UYARISI
Kartta faizi düşüren Merkez Bankası, tüketicileri de uyardı. Banka, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kart sahiplerinin bu ihtiyaçlarını kredi kartı yerine tüketici kredileri ile karşılamalarının menfaatlerine olacağını açıkladı.

ZORUNLU KARŞILIĞA İNCE AYAR
Merkez Bankası, bankalara zorunlu karşılıklar için ödediği faizi de yeniden şekillendirdi. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, finansal kuruluşlar tarafından Merkez Bankası nezdinde Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarının belirlenme yönteminin değiştirildiği kaydedildi. Açıklamada,"Faiz oranı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 400 baz puan eksiği olacak" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez’den kart faizinde indirim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN