Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ticarete günlük 50 bin dolar katkı

Giriş Tarihi: 13.11.2016
Ticarete günlük 50 bin dolar katkı

Rodaport’un 25 milyon dolara inşa ettiği ve 2017’de faaliyete geçmesi planlanan antrepo ile dış ticarete günlük 50 bin dolarlık katkı sağlanması planlanıyor

Gemlik Körfezi'nde 100 milyon dolarlık yatırımla kurulan Rodaport, 25 milyon dolara inşa ettiği yeni antrepoyu hayata geçirmeye hazırlanıyor. 45 bin metrekare alana kurulan yeni antrepo, ithalatçı ve ihracatlara birçok kolaylık sağlayacak. İstanbul'a her gün 5 bin TEU konteynır içinde inen ürünün yüzde 10'unun Anadolu'ya gittiğini söyleyen Roda Liman Depolama ve Lojistik Genel Müdürü Ali Açıl, limana yakın olarak konumlandırdıkları antrepo ile ihracatçıların ürünlerini Anadolu'ya ulaştırmalarında kolaylık sağlayacaklarını açıkladı. Rodaport, Ocak 2017'de faaliyete girmesi planlanan A tipi Antrepo ile dış ticarete günlük 50 bin dolar katkı sağlamayı hedefliyor.

15 BİN KAMYON GEÇİYOR
İstanbul'un Avrupa yakasındaki limanlara gelen konteynırın içindeki emtianın hepsinin İstanbul'da pazarlanmadığına dikkat çeken Açıl, "Boğaz köprülerden her gün 15 bin kamyon geçiyor. İstanbul'daki distribütör ve tüccarlar, şehre deniz yolu ile gelen malın yüzde 10'unu hinterlandımızda olan illere kara yolu ile aktarıyor. Gemlik limanları Anadolu'daki birçok varış noktası için çok daha ucuz ve hızlı bir alternatif. Bu alanda çok dillendirilmeyen bir çaresizlik vardı. Biz de zaman içinde büyümüş bu gereksiz yükü kaldırmak üzere antrepo yatırımına karar verdik" dedi.

GEMİLERİN KALIŞ SÜRESİ KISALACAK
Limana 1.5 kilometre uzaklıkta yer alan depolama alanı antreponun çok amaçlı kullanıma uygun olacağını dile getiren Açıl, "Bu antrepo limana gelen gemilerin kalış sürelerini kısaltacağı gibi bölgedeki hareketli müşterilerin limanımıza bağlılığını artıracak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticarete günlük 50 bin dolar katkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN