Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akkuyu’da Cengiz’in ortağı Kolin-Kalyon

Giriş Tarihi: 15.11.2016
Akkuyu’da Cengiz’in ortağı Kolin-Kalyon
Akkuyu Nükleer Santrali için Rusya'nın daha önce Cengiz Holding'le başlattığı ortaklık görüşmelerinde, Kolin ve Kalyon şirketleri de sürece dahil oldu. Rus nükleer enerji şirketi Rosatom ile Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) şirketleri arasındaki ortaklık görüşmelerinin, yıl sonuna kadar belli bir aşamaya getirilmesi kararlaştırıldı. CKK yetkilileri, Rus nükleer enerji şirketi Rosatom'un üst düzey yetkililerinden Kirill Komarov ile cuma günü İstanbul'da bir görüşme gerçekleştirerek, ortaklık sürecini yıl sonuna kadar belli bir noktaya getirme kararı aldı. Taraflar ayrıntılarda anlaşırsa, projenin yüzde 49 hissesi Türk CKK'ya devredilecek, yüzde 51 hisse ise Rus şirketinde kalacak.

İLK İŞARET CENGİZ'DEN
Projeye Ruslar'ın Türk ortak arayışı konusundaki ilk işaret Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'den gelmişti. Cengiz, "Rusların Türk tarafında ortağa ihtiyaçları var, şartları görüşüyoruz. Tek başımıza bizim de kaldırabileceğimiz bir iş değil, belki birkaç arkadaşla beraber girebiliriz" açıklamasında bulunmuştu.

İNŞAAT LİSANSINA BAŞVURDU
Akkuyu Nükleer A.Ş., 2017 başlarında inşaat lisansı için başvuruda bulunmaya hazırlanıyor. Gelecek yıl başında yapılacak ve 20 milyar dolara mal olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi inşaat lisansı başvurusunun ardından Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan (TAEK) sınırlı çalışma izni alınacak. TAEK'ten lisansın alınmasıyla da inşaat çalışmaları, hız kazanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akkuyu’da Cengiz’in ortağı Kolin-Kalyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN