Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ASELSAN'a sipariş yağıyor

Askeri ve sivil kullanıma yönelik yu¨ksek teknoloji sistem c¸o¨zu¨mleri gelis¸tiren ASELSAN'ın elindeki siparişlerin ekonomik büyüklüğü 5,7 milyar dolara ulaştı.

Giriş Tarihi: 15.11.2016 15:58 Güncelleme Tarihi: 17.11.2016 12:19

Kara, hava, deniz ve uzay platformlarında yu¨ksek teknoloji sistem c¸o¨zu¨mleri gelis¸tiren Tu¨rkiye'nin lider savunma sanayisi kurulus¸u olan , kamudan gelen taleplerin karşılanmasının yanı sıra yurt dıs¸ı satıs¸ların artırılması ve mevcut bilgi birikiminin sivil sekto¨rlere tas¸ınmasına yo¨nelik çalışmalar yürütüyor.

Şirketin, 1 Ocak-30 Eylül 2016 dönemine ilişkin Yo¨netı·m Kurulu Faalı·yet Raporu'na göre, 2015 yıl sonu itibarıyla Tu¨rkiye'nin yıllık savunma harcaması, kur etkisi nedeniyle son 5 yılda 17,1 milyar dolardan 15,3 milyar dolara geriledi.

Yurt ic¸indeki bu ku¨c¸u¨lmeye ragˆmen, yıllar itibarıyla ASELSAN'ın aldıgˆı yeni proje sayısı arttı. Sekto¨ru¨n dogˆası geregˆi savunma projeleri yıllara yaygın projelerden olus¸uyor, ayrıca bir sistem projesinin bas¸langıcından teslimatına kadar gec¸en su¨re ortalama 4-5 yıla yayılıyor.

ASELSAN'ın elinde, 30 Eylül 2016 itibarıyla imzaladığı sözleşmeler çerçevesinde 5,7 milyar dolarlık sipariş bulunuyor. Bu siparis¸ler 2025 yılına kadar olan do¨nemi kapsıyor.

Şirket, ulaştığı yüksek kapasite kullanımıyla dikkati çekiyor. U¨retimin bu¨yu¨k bir bo¨lu¨mu¨ siparis¸e dayalı olarak gerc¸ekles¸tiriliyor. Mu¨s¸teri ihtiyac¸ları dogˆrultusunda tasarlanan u¨ru¨nler ic¸in Ar-Ge faaliyetleri yu¨ru¨tu¨lüyor.

S¸irket c¸alıs¸maları, "Haberles¸me ve bilgi teknolojileri", "Savunma sistem teknolojileri", "Radar ve elektronik harp sistemleri", "Mikroelektronik gu¨du¨m ve elektro-optik" ve "Ulas¸ım, gu¨venlik, enerji ve otomasyon" temel faaliyet alanlarında su¨rdu¨rülüyor.

ASELSAN tüm bu faaliyet alanlarındaki üretimi sonunda, söz konusu dönemde 2 milyar 149 milyon 754 bin liralık satış rakamına ulaştı. Konsolide net satıs¸ tutarının 1 milyar 825 milyon 250 bin lirası yurt ic¸i satıs¸, 324 milyon 504 bin lirası ise yurt dıs¸ı satıs¸ olarak gerc¸ekles¸ti.

HEDEF SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME

Hedef bo¨lge/u¨lkeler belirlenerek ve bu pazarlara odaklanılarak yogˆun pazarlama faaliyetleri yu¨ru¨tu¨lmesi, dogˆrudan satıs¸ın yanı sıra hedef u¨lkelerde ortak u¨retim, teknoloji transferi, platform u¨reticisi uluslararası firmalarla u¨c¸u¨ncu¨ u¨lkelere satıs¸lara yo¨nelik stratejik ac¸ılımlar şirketin su¨rdu¨ru¨lebilir bu¨yu¨me hedefiyle o¨rtu¨s¸üyor.

Yu¨ksek teknoloji gerektiren sivil elektronik alanlarında faaliyet go¨stermeye yönelik yapılanma da bu hedefle paralellik go¨steriyor.

OLASI RİSKLERE KARŞI TEDBİRLER

S¸irketin ana mu¨s¸terisini, bas¸ta Tu¨rk Silahlı Kuvvetleri olmak u¨zere, kamu kurum ve kurulus¸ları oluşturuyor. Bu durum, şirketin faaliyetlerinin genel olarak kamu talepleri dogˆrultusunda yo¨nlendirilmesini beraberinde getiriyor.

Yurt dıs¸ı satıs¸ların artırılmasına ve mevcut bilgi birikiminin sivil sekto¨rlere de tas¸ınmasına yo¨nelik yapılan c¸alıs¸malarla mu¨s¸teri çes¸itliligˆi ve sayısına ilişkin risklerin azaltılması amaçlanıyor.

C¸ok sayıda yerli ve yabancı tedarikc¸i ve alt yu¨klenici ile c¸alıs¸an ASELSAN için malzeme kalitesi ve tedarik su¨rekliligˆinin sagˆlanması bu¨yu¨k o¨nem tas¸ıyor. Tedarikc¸i ve alt yu¨klenicilerin istenilen teknik yeterliligˆe, uzmanlıgˆa ve performansa ulas¸amamasından kaynaklanan riskin azaltılması amacıyla gu¨c¸lu¨ bir yan sanayi alt yapısına sahip olmak konusuna bu¨yu¨k o¨nem veriliyor. Bu kapsamda, c¸alıs¸ılan alt yu¨klenici firma sayısı artırılıyor.

Ku¨resel ekonomide savunma harcamalarını da etkileyen mevcut ve olası ekonomik gelis¸meler, o¨zellikle birlikte c¸alıs¸ılan/ihracat yapılan u¨lkelerin politik/ekonomik durumu ve bunların şirkete olası etkileri yakından takip edilip, ku¨resel gelis¸melere ilis¸kin projeksiyonlar yapılıyor. Mevcut ve olası gelis¸melerin etkilerini en aza indirecek stratejiler, finansal tedbirler su¨rekli degˆerlendirilip uygulanıyor.

.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ASELSAN'a sipariş yağıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN