Fondan KOBİ’ye 17 milyar kredi

Başbakan Yıldırım, Kredi Garanti Fonu’nda yapılacak düzenlemeyle KOBİ’lere ilave 17 milyar liralık kredi imkânı getirdiklerini söyledi. Düzenlemeyle fonun kefalet oranı yüzde 75’ten 85’e çıkacak

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Fondan KOBİ’ye 17 milyar kredi

Başbakan Binali Yıldırım, Kredi Garanti Fonu'nda (KGF) yapılacak düzenlemeyle KOBİ'lere ilave 17 milyar liralık kredi imkanı getirdiklerini söyledi. Yeni düzenlemeyle KOBİ'lerde kefalet oranı ise yüzde 75'ten 85'e çıkacak. Böylece finansmana erişimdeki sıkıntılar giderilecek, bankaların da kredi maliyetleri düşecek.

PRİM DESTEĞİ SÜRECEK
AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Yıldırım, 2016 yılı için asgari ücret artışından doğan sigorta priminin işveren payını devlet olarak yüklendiklerini, bu uygulamayı 2017 yılında da devam ettireceklerini kaydetti. Bu hafta ihracatçılara yönelik yeni destek paketinin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğü girdiğini aktaran Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "Yeni desteklerimizle ihracatçıların finansman ihtiyaçlarını giderecek, yeni ihracat bölgelerine girişlerini kolaylaştıracağız. Bu kapsamda yurtdışı alıcılara Türkiye'den yatırım veya sermaye malı ithalatlarında Eximbank marifetiyle ticari faiz oranları üzerinden kredi sağlanacak. Eximbank alıcı kredilerinde gelişmiş ülke Eximbank'larıyla Türk Eximbank'ın uyguladığı faiz farkını karşılamış olacak. Türk Eximbank'a sigorta tazmin desteği verilecek."

KGF'DEKİ DEĞİŞİKLİKLER NE İÇERİYOR?
-Kefalet oranı yüzde 85'e çıkıyor.
-Bankalara limitler açılacak.
-Kredi onay komiteleri yerine reyting sistemine geçilecek.
-Kefalet kullandırılacak objektif kriterler ile belirlenecek.
-Hazine kefaletiyle işletmeler daha düşük faiz oranları ile kredi kullanacak.
-Hazine'nin kefalet için kullanımına tahsis edilen 2 milyar liranın tamamı kullanılabilecek.

RUSYA'YI ZİYARET EDECEK
Başbakan Binali Yıldırım, 5-6 Aralık tarihlerinde Rusya'yı ziyaret edecek. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile görüşecek olan Yıldırım, ayrıca Moskova'da çeşitli temaslarda da bulunacak. Yıldırım, Başbakan olduktan sonra ilk ziyaretini teamüller gereği KKTC ve ardından da Azerbaycan'a yapmıştı. Moskova ziyareti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık döneminin ardından Rusya'ya başbakan düzeyinde ilk ziyaret gerçekleştirilecek. Medvedev ve Yıldırım arasında gerçekleşecek görüşmede, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Suriye ve bölgesel konular da masaya yatırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fondan KOBİ’ye 17 milyar kredi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN