Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez gereken tedbirleri alacak

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK), piyasalarda yaşanan hareketliliğin küresel kaynaklı olduğu değerlendirildi. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı için gerekli tedbirleri alacağı belirtildi

Giriş Tarihi: 19.11.2016
Merkez gereken tedbirleri alacak

Hükümet piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Dün önce Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında gerçekleştirilen Finansal İstikrar Komitesi Toplantısı'nda, bu gelişmelerin Türkiye'ye etkileri masaya yatırıldı. Ardından da Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Çankaya Köşkü'ndeki toplantıya, Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Sermaye Piyasası Kurumu Başkanı Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül ile Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ katıldı. Yaklaşık 5 saat süren EKK'da, küresel piyasalar ve Türkiye'yi etkileyen ekonomik gelişmeler, döviz kurlarındaki artış görüşüldü. Piyasalardaki hareketliliğin esas itibarıyla küresel kaynaklı olduğu vurgulanırken, ülkeye etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirlerin gözden geçirileceği kaydedildi. Açıklamada, "Merkez Bankası, ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek, fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda gereken önlemleri alacak. Ekonominin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak ve reel sektörün güçlü biçimde desteklenmesine yönelik adımlara devam edilecek" denildi.

'ENDİŞEYE MAHAL YOK'
Başbakan Yıldırım cuma namazı çıkışında gazetecilerin EKK gündemine ilişkin soruları üzerine, "Türk ekonomisiyle ilgili herhangi bir endişeye mahal olmadığını söyledi. Yıldırım, Vatandaşlarımız rahat ve emin olsun. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır" dedi. Dövizdeki dalgalanmanın normal olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Canikli de "Ekonomide dengeleri bozacak bir olumsuzluk yok ve olmayacak. Her şey piyasa şartlarında oluşuyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez gereken tedbirleri alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN