Tarım Yerleşkesi ’u Ön Plana Çıkaracak

Belediyesi Bayburt’u alt yapısıyla ve üst yapısıyla modern bir kent kimliğine büründürürken ekonomik alanda gelişmesini sağlamak için de çalışmaya devam ediyor. Bu minvaldeki çalışmalardan bir tanesi Tarım Kompleksi. Proje hizmete girdiği zaman ekonomisi büyük oranda tarım ve hayvancılığa dayanan Bayburt bu konularda ön plana çıkacak.

Giriş Tarihi: 21.11.2016 16:44 Güncelleme Tarihi: 27.9.2017 14:19
Tarım Yerleşkesi Bayburt’u Ön Plana Çıkaracak

Bulunduğu bölgede bir ilk olma özelliğine sahip olan ve için çok büyük bir ehemmiyete sahip toplam 39 milyon TL maliyetli tarım yerleşkesi projesi 3 etap olarak planlandı. Yerleşkenin ilk etabının yapımı Kalkınma Bakanlığınca onaylandı. İlk etabın kısa zamanda ihale edilip tamamlanması gereken kısımlarıyla tamamlanıp önümüzde ki 2 veya 2,5 yıl içinde de Bayburt için hayata geçmesi planlanıyor.

TARIMLA İLGİLİ HER DONANIMA SAHİP OLACAK

İçerisinde kesimhane, zahire pazarı, teknik alan, hayvan konaklama birimleri, paket arıtma ünitesi, dezenfeksyon alanı, müşahede binası, büyükbaş hayvan ahırı, küçükbaş hayvan ağılı, idari bina, at ahırı, kaba yem deposu, yaş ve kuru gıda depolama alanları, tarım ve hayvancılıkla ilgili ticari alanlar, veteriner binası, saman satış pazarı, tahıl deposu, deri toplama merkezi olacak.

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Projenin Bayburt'ta çok şey kazandırarak şehri tarım ve hayvancılıkta bölgenin parlayan yıldızı haline getireceğini belirten Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş şunları ifade etti: Şunu açık yüreklilikle ifade edeyim. Bayburt Belediyesi bunu üstlendi ama ben bunu hiç bizim demedim Bayburt'un dedim. Bu işte ticaret odası da, il özel idaresi de destekleriyle var. Tarım il müdürlüğü bu projesinin her yerinde var. Ziraat odamızın da her alanda desteği var. İnşallah burada doğru bir iş yapacağız. Bu anlamda Maliye Bakanımız Naci Ağbal'a Valimiz İsmail Ustaoğlu'na, Milletvekilimiz Şahap Kavcıoğlu'na il genel meclisi başkanımıza, tarım il müdürümüze, ticaret odası başkanımıza teşekkür ediyorum. Bizleri desteklediler, bu projenin hayata geçmesi noktasında hiçbir yardımı bizden esirgemediler.

GES KASIMDA ÜRETİME BAŞLIYOR

Bayburt Belediyesi'nin bir diğer önemli yatırımı da 4 Megawat gücündeki güneş enerjisi santrali. Santralin ihalesi gerçekleştirilmiş ve kasım ayı içinde tamamlanıp üretime başlaması planlanıyor. Projenin maliyeti ise 14,5 milyon TL.

KURUM BÜTÇESİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Yapımının tamamlanması için 12 haftalık bir süre öngörülen santralin kurulum çalışmalarına ise başlandı. Bayburt Merkez de bulunan Şingah Mahallesi Düzlük mevkiinde 75.000 m² alan üzerine yapılacak olan santralin Kasım ayı sonu itibariyle tamamlanıp üretime başlaması planlanıyor. Yıllık 5 milyon 800 bin KWS enerji üretecek olan güneş enerjisi santralinin Bayburt Belediyesi'ne getirisi yıllık 750 bin dolar olacak. Ayrıca santralde üretilen enerji için devletin 10 yıllık alım garantisi bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım Yerleşkesi Bayburt’u Ön Plana Çıkaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN