Erdoğan'dan bankalara sert uyarı: "Faizleri makul seviyelere çekin"

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek faiz indirimi çağrısını yineleyerek "Milletimin hakkının hukukunun yüksek reel faiz oranlarıyla heba edilmesine rıza göstermem. Faizleri makul seviyelere çekin bankacılara sesleniyorum" dedi.

Giriş Tarihi: 23.11.2016 17:40 Güncelleme Tarihi: 23.11.2016 17:58
Erdoğan'dan bankalara sert uyarı: Faizleri makul seviyelere çekin

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

2001 KRİZİ

-2001 krizinde gecelik faizlerin yüzde 7.500'lere çıktığını hatırlayın. Bugün böyle bir vaziyetle karşı karşıya değiliz. Haklılığımız da ortaya çıkıyor. Çok açık net ispatıdır. Bundan kurtulabilir miyiz, benim çok ağırıma gidiyor, kurtuluruz.

FAİZLERİ MAKUL SEVİYELERE ÇEKİN

-Milletimin hakkının hukukunun yüksek reel faiz oranlarıyla heba edilmesine rıza göstermem. Bankacılara sesleniyorum, faizleri makul seviyelere çekin.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

BU BANKACILIK SİSTEMİ KREDİ NOKTASINDA GEREKEN DESTEĞİ VERMİYOR

-Şu anda işsizlik yüzde 11'in üzerinde bu ülke bu hale düşmeli mi? Bize lazım olan nedir, yatırımdır, üretimdir, istihdamdır, ondan sonra rekabettir. Yatırım olması için girişimcinin imkanları yakalaması lazım. Bu bankacılık sistemi kredi noktasında gereken desteği vermiyor, çok yüksek faizle veriyor. Girişimci mümkün değil diyor. Girmişse ödemeler yapılamayınca geri çağırmalar başlıyor. Böyle kalkınabilir miyiz? Bunlar adil yapılırsa millet inanıyorum ki buradan fırsat yakalar. Sonun isyan eder, eğer yapılmazsa.

YATIRIM SORUNUNU AŞMAMIZ GEREKİYOR

-Bizlerin gerekirse acı ilaç olarak önlemleri alması kaçınılmazdır. Siyaseten kamu ile ekonomiye piyasaya müdahaleyi doğru bulmuyorum. Ama piyasanın da yoluna devam etmesi gerekir. Türkiye büyük bir ülkedir. Uluslararası alanda finans kaynaklarına ulaşım zorlaştırılarak yatırım sorunu yaşamamız isteniyor. Bunları aşmamız lazım. Dışarda sıkıntılar yaşarken, bankacılık sistemimiz ayağımıza pranga vurursa olmaz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan bankalara sert uyarı: "Faizleri makul seviyelere çekin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN