Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vergi sistemi bilişimin ayak bağı olmayacak

Vergi sisteminin iletişim sektörüne ayak uydurmadığını belirten Başbakan Yıldırım, “Çok basit, sektörün büyümesini hızlandıran ve oluşan ciroya göre vergi geliri sağlayacak yeni bir modeli hayata geçireceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 23.11.2016
Vergi sistemi bilişimin ayak bağı olmayacak

Bilişim ve siber güvenlik alanında yeni düzenlemeler yapacaklarını kaydeden Başbakan Binali Yıldırım, daha fazla vergi geliri sağlayacak basit bir modele geçeceklerini söyledi. Para ve Forbes dergilerinin sponsorluğunda düzenlenen Bilişim Zirvesi 2016 etkinliğinde konuşan Başbakan Yıldırım, bilişim sektöründe son 10 yılda çok önemli düzenlemeler yapıldığını söyledi.

CİROYA GÖRE VERGİ
Özel İletişim Vergisi'nin 60. hükümet döneminde indirildiğini ifade eden Yıldırım, "Mevcut vergi sistemimiz iletişim sektörünün gelişmesine ayak uyduran bir sistem değil. Önümüzdeki dönem sektörün büyümesini hızlandıran ve oluşan ciroya göre çok daha fazla vergi geliri sağlayacak, basit yeni bir modeli hayata geçireceğiz. Vergi sisteminin bilişim sektörünün ayağının ayak bağı olmasının önüne geçeceğiz" dedi.

BİLGİYE SAHİP OLMALIYIZ
Türkiye'nin internet kullanımında çok hızlı büyüdüğüne işaret eden Başbakan Yıldırım, "Geride kalan çağda en büyük güç paraydı, şimdi bilgi. Bilgiye sahipseniz güce de sahipsiniz. Gelecekte bilgiye sahip olanın kasası dolu, keyfi yerinde olacak" diye konuştu.

SİBER GÜVENLİKTE YENİ OLUŞUM
Bilişim sektöründe güvenlik tehditlerini de ciddiye aldıklarının altını çizen Başbakan Binali Yıldırım, "Siber güvenlik konusunda önemli çalışmalar devam ediyor. Eylem planı uygulamaya girmiş durumda. Siber güvenlikle ilgili üniversitelerde yüksek lisans doktora çalışmaları hızlandı. Caydırıcılık konusunda da önemli adımları atmış olacağız. Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi Eylem Planı da başlıyor. Güvenli internetin kamuda başlatılan bir adımı olan Kamunet ile veriler daha güvenli olacak. Yeni bir ekosistemin oluşumu sağlanacak" dedi.

HER ŞEY KONTROL ALTINDA
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ekonomisinin birçok ülke ekonomisinden daha sağlam temellere oturduğunu ve yurttaşların ya da işadamlarının endişeye kapılmasına gerek olmadığını belirterek, "Her şey kontrol altında" dedi. Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, ABD'deki seçimleri Donald Trump'ın kazanmasıyla birlikte doların tüm dünyada yükselmeye başladığını ve Türkiye'nin de bundan etkilendiğini söyledi. Başbakan Yıldırım Türkiye ekonomisinin gidişatını bir kalbin çalışması gibi izlediklerini, 7 gün 24 saat tüm dış gelişmeleri, içerideki olayları takip ederek gerekli tedbirleri aldıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergi sistemi bilişimin ayak bağı olmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN