Gedikli: "Kur artışı ekonomiyi tehdit eder boyutta değil"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli, 'Kur artışı ekonomiye belirli bir yük getiriyor ancak tehdit eder boyutta değil' dedi.

Giriş Tarihi: 24.11.2016 16:21
Gedikli: Kur artışı ekonomiyi tehdit eder boyutta değil

"KİMSE PANİK YAPMASIN"

Merkez Bankası'nın verdiği kararla ilgili olarakCumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bundan sonraki süreç daha büyük oranlı faiz artırımına gerekçe yaratmak için manipüle haberler olacak. Türkiye'ye geçmişte aynı oyun oynandı. Daha önce yapılan sert faiz artışları yanlış para politikalarıydı. Kamunun, Bankacılık sektörünün, bireylerin döviz sorunu yok, aksine döviz borcu olmayan hanehalkının 150 milyar doları var. Bankalar yabancı para cinsi borçlarını yenilemekte sorun yaşamıyor bu böyle devam edecek. Ekonomide kimsenin panik yapmasını gerektirecek bir durum yok" dedi.

"KUR ARTIŞININ ETKİSİ BİR DEFALIKTIR"

Gedikli, "Sermaye kontrolü gibi adımlar irrasyonel politikalardır sermaye kontrolü hiç konuşulmuyor ve gündemde değil. Kur artışı ekonomiye belirli bir yük getiriyor ancak tehdit eder boyutta değil" derken, "Döviz kuruna bağlı fiyat artışlarının TCMB enflasyon tahminlerine yönelik bir sıkıntı oluşturmuyor, kur artışının etkisi bir defalıktır. AB mülteci sorununu enerji meselesini pazar kaybını Türkiye olmadan çözemez, AP'nin bugün üyeliğin dondurulması oylaması akıl tutulması. 14 Aralık'ta FED kararı, 20 Ocak'ta Trump göreve başlamasıyla Türkiye açısından her şey normal seyrine dönecek kur/ekonomi pozitif ayrışacak" açıklamasını yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gedikli: "Kur artışı ekonomiyi tehdit eder boyutta değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN