Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ’ye yıl bitmeden 3 yeni müjde

KOBİ ’lere finansal rahatlık sağlayacak olan üç yeni fırsat yıl bitmeden geldi. Rekabetçi Sektörler Programı’nın yeni döneminde 405 milyon euroluk kaynak oluşturulurken, Teknogirişim sermaye destekleri kapsamında 100 bin TL veriliyor. AB Fonları ise 2 milyar euro destek sağlıyor

Giriş Tarihi: 24.11.2016
KOBİ’ye yıl bitmeden 3 yeni müjde
Türkiye ekonomisinin dinamosu olan KOBİ'lere yıl bitmeden üç müjdeli haber geldi. Şirketleri finansal açıdan rahatlatacak olan bu gelişme özellikle kendi sektöründe teknoloji ağırlıklı yatırım yapmayı isteyen firmaları yakından ilgilendiriyor. Rekabetçi Sektörler Programı, Avrupa Birliği fonları ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın hibe fonlarında yeni fırsatlar var. İşte yıl bitmeden yatırımlarınızda finansal rahatlama sağlayacak 3 yeni kaynak...

1- 405 milyonluk kaynak Rekabetçi Sektörler Programı'nın Türkiye'nin 81 ilini kapsayacak yeni döneminde imalat sanayinde dönüşüm, hizmetler ve yaratıcı endüstriler, Ar-Ge ve yenilikçilik, teknoloji transferi ve ticarileşme ekseninde geliştirilecek projeler için 405 milyon euro kaynak oluşturuldu. Bu kapsamda, 2016 yılının sonunda teklif çağrısı yapılarak desteklenecek projelerin seçimi başlayacak. Programın yeni döneminde, sanayide ve üretimde verimliliğinin artırılması ve cari açığın azaltılmasına katkı sağlanması hedefleniyor. Program kapsamında verilecek desteklerin öncelikle bu iki temel hedefe hizmet etmesi bekleniyor. İmalat sanayinde dönüşüm, hizmetler ve yaratıcı endüstriler, Ar-Ge ve yenilikçilik, teknoloji transferi ve ticarileşme ekseninde geliştirilecek projelerin, ihracatın ve katma değerin artırılmasına; üniversite-kamu-sanayi işbirliğine yaratıcı endüstriler ile imalat sanayisi arasında ilişkilerin güçlendirilmesine, yaratıcılığın rekabetçiliğe kanalize edilmesine, yenilikçi ürünlerin ticarileşmesine, yenilikçi fikirlerle sermaye yatırımcıları arasında işbirliği kurulmasına katkı sağlayacak nitelikte olması bekleniyor.

2- Teknolojiye özel hibe Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Teknogirişim sermaye destekleri çok kapsamlı fırsatlar sunuyor. Destekler üniversite ve yüksek lisans öğrencilerini kapsıyor. Hâlihazırda uygulanan programla, tekno girişimcilere iş fikirlerinin ticarileşmesi için eğitim, iş rehberi ve 100 bin lira sermaye desteği veriliyor. 2016'nın ikinci yarısından itibaren bazı bölgelerde laboratuar ve işyeri desteği de söz konusu. Bugüne kadar 1.800'den fazla girişimci bu fırsattan yararlandı. Desteklerden yaralanmak için hala fırsatınız var.

3- AB fonlarında son düzlük Avrupa Birliği ile açılacak olan ve ağırlıklı olarak ekonomik konuların işleneceği 17. Fasıl, Türkiye'deki KOBİ'ler için de oldukça önemli konular içeriyor. Finansmana ulaşımdan, bürokratik kolaylıklara kadar birçok alanı kapsayan fasıl süreçleri ve beraberinde açılan yeni dönem fonlar ile KOBİ'ler 2016 sonuna kadar 2 milyar euroluk destekten yararlanabiliyor. Ayrıca Rekabet Edebilirlik ve Yenilikçilik Çerçeve Programı ile Avrupa Yenilikçilik ve Teknoloji Enstitüsü programları tek çatı altında birleştirilerek HORIZON 2020 adı verilen yeni bir teşvik mekanizması geliştirildi. 'Araştırma ve İnovasyon' alt başlıklı programın toplam büyüklüğü 60 milyar euroyu buluyor. Uzmanlara göre Türk KOBİ'lerinin projelerinin kalitesine göre buralardan hala 1 milyar eurodan fazla hibe alması mümkün.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ’ye yıl bitmeden 3 yeni müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN