Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide dönüşümü KOBİ’ler sağlayacak

Sanayide dönüşümü KOBİ’lerin sağlayacağını belirten Halkbank Esnaf-KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem, “Üreticilerimizin yüksek kalite ile performansı birleştiren teknoloji yoğun üretime daha hızlı adapte olabilmeleri için üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ediyor, ürün ve hizmetlerimizi bu doğrultuda dizayn ediyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 24.11.2016
Sanayide dönüşümü KOBİ’ler sağlayacak
Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ'lerin başlıca gündemini sanayide dönüşüm sağlayacak olan teknoloji ağırlıklı yatırımların desteklenmesi ve ekonomik reformların hayata geçirilmesi oluşturuyor. Halkbank Esnaf-KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem, sanayide dönüşümü KOBİ'lerin sağlayacağını söyledi. Erdem, "KOBİ'lerin de sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayabilmesi için yeni teknolojilerin üretim ortamına taşınmasıyla verimliliğin artırılması ve ihracata dayalı rekabetçi üretim yapısının geliştirilmesi gerektiğini gözlemliyoruz. Firmaların teknolojik kapasitelerinin geliştirilmesine dönük girişimlerin hayata geçmesi noktasında da bankacılık sektörü önemli bir sorumluluk üstleniyor" dedi. Halkbank'ın 'KOBİ'lere destek Türkiye'ye destektir' anlayışıyla faaliyetlerini sürdürdüğünü aktaran Erdem, "Cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin üretiminin artırılmasına yönelik olarak geliştirilen yatırım teşvik sistemini bu çerçevede ele alıyoruz" diye konuştu. Erdem, yürürlüğe girmeye başlayan reform ve teşviklerin sanayide dönüşüm sağlayacak yüksek ve orta-yüksek teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üretim çarklarının dönmesi ve imalat sanayinde yerli teknolojinin gelişimi için KOBİ'lere sunduğumuz desteği yeni ürün ve hizmetlerle sürdürüyoruz. KOBİ'lerin maliyetlerini aşağı çekecek şekilde üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz. Müşterilerimizi bankamızın organik birer parçası olarak görüyor, yurt çapında yaygın şube ağımızla KOBİ'lerle iç içe olmaya devam ediyoruz. Hem düzenlediğimiz ve destek verdiğimiz sektör toplantılarında sektörlerin taleplerini temsilcilerinden dinliyor hem de firmaların kapımızı çalmasını beklemeden onlara ulaşarak sektör ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyoruz. Halkbank olarak bizi rekabette öne çıkaran en önemli unsurlardan birisi yurdun dört bir yanında yerinde tespit ettiğimiz ihtiyaçlara, çözüm önerilerimiz ile hızla yanıt vermemizdir." 2016 yılının ilk dokuz aylık döneminde, sektördeki toplam KOBİ kredilerindeki artışın yüzde 42'sinin Halkbank tarafından sağlandığına dikkat çeken Erdem, "KOBİ kredilerinde yakaladığımız bu başarı KOBİ'lerin bankamıza ve ürünlerimize olan yoğun ilgisinin en büyük göstergesidir" dedi.

KOBİ'LERİN TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜNÜ DESTEKLİYORUZ
Firmaların "Endüstri 4.0" sürecinde Ar-Ge ve inovasyon konularında yeterli yatırımları sağlayabilecekleri altyapı ve finans desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Erdem, "Bu kapsamda son olarak KOSGEB ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile oluşturduğumuz KOSGEB Faiz Destekli Yerli ve Yeni Makine Teçhizat Kredisi ile hem Türk makine imalat sektörü için önemli bir iç pazar yaratılacağına hem de teknolojik yenilenmeye dönük yatırım harcamalarının ekonomik büyüme hedeflerimize önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu. Sanayide yaşanan teknolojik değişimi yakından izlediklerini aktaran Erdem, bir yandan da finansal teknoloji alanındaki yenilikleri takip ettiklerini kaydetti. Erdem, şunları anlattı: "Dünya genelinde her geçen gün toplumsal entegrasyonu daha da artan mobil kullanımın, 'Fintech' olarak adlandırdığımız finansal teknoloji alanında birçok yeniliği beraberinde getirdiğine şahit oluyoruz. Mobil ödeme sistemlerinden online birikim araçlarına kadar pek çok farklı alanda hemen her gün yeni bir ürün geliştirilirken, firmaların bu değişime ayak uydurabilmesi için ayrıntılı çalışmalar yapıyor ve buna yönelik ürün ve hizmetler dizayn ediyoruz. Ayrıca fintek alanında yeni fikri olan ve yatırım yapmayı düşünen girişimcileri de destekliyoruz. Bu kapsamda teknokentlerle sürekli temas halindeyiz. Teknolojik ürün üreten startupların ihracatı başka bir boyuta taşıma fırsatı yaratacağını düşünüyoruz. Genç, Cesur ve Usta Girişimci Kredilerimizin yanında Mucit Girişimci Kredisi ile teknokentlerde faaliyet gösteren girişimcileri 48 aya varan vade ve uygun geri ödeme seçenekleri ile destekliyoruz." Halkbank'ın KOBİ'lerin finansal teknolojiye uyum ve yeterliliklerinin gelişimine büyük önem verdiğini anlatan Erdem, üreticilerin küresel gelişmeleri kaçırmaması için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Erdem, "Attığımız her adımda üreticilerimizin yüksek kalite ile performansı birleştiren teknoloji yoğun üretime daha hızlı adapte olabilmeleri için üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz" dedi.

'MÜŞTERİ SAYIMIZI GENİŞLETECEĞİZ'
Erdem, 2017 yılında da başta KOBİ'ler olmak üzere ihracatçı firmaların üretim alt yapılarının büyütülmesi, Ar-Ge ve inovasyon yeteneklerinin geliştirilmesi ve uluslararası pazarlarda tanınmalarının sağlanmasının başlıca hedefleri olacağını söyledi. Erdem, "Bu sayede ihracatçılarımızın rekabet yeteneklerinin artırılmasına ve işletmeleriyle birer marka oluşturmalarına daha fazla katkı sağlayacağız. Bu anlayış doğrultusunda müşteri sayımızı ve kredi hacmimizi genişletecek, finansmanla müşteri arasındaki mesafeyi kısaltacak ve ulaşımı kolaylaştıracak teknolojik yenilik ve hizmetleri gündemimizde ilk sıralarda tutacağız" diye konuştu. Girişimciliğin teşvik edilmesi ve yeni girişimcilerin sahaya çıkması konularına da öncelik vereceklerini aktaran Erdem, şöyle konuştu: "Özellikle gençlerin teknolojik fikirlerinin hayata geçirilmesi, başlangıç aşamasındaki projelerinin markalaşma ve kurumsallaşma süreçlerinde desteklenmesi konularında imkânlarımızı daha da artıracağız. KOBİ'lere en uygun finansal desteği sağlamanın yanında onların ihtiyaçlarını doğru analiz edip, danışmanlık ve eğitim hizmetleri vererek finansman dışı desteklerle de yanlarında olmayı sürdüreceğiz. KOBİ'lere özel olarak tasarladığımız www.halkbankkobi.com.tr platformunda, KOBİ'lerin ihtiyaç duydukları konularda uzman danışmanlardan aldıkları danışmanlık hizmetlerini bir üst boyuta taşıyacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide dönüşümü KOBİ’ler sağlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN