Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı yatırımcı ilgisi aralıksız sürüyor

Giriş Tarihi: 24.11.2016
Yabancı yatırımcı ilgisi aralıksız sürüyor
Küresel kriz ve 15 Temmuz darbe girişimine rağmen yerli ve yabancı yatırımcının ilgisi sürüyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde, sabit yatırım tutarı 72. 1 milyar lira olan toplam 4 bin 192 adet yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Bu yatırımlar gerçekleştiğinde toplamda 113 bin 237 kişilik ilave istihdam imkânı sağlanacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu dönem düzenlenen teşvik belgelerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 16'lık, istihdamda yüzde 4'lük bir artış olduğunu belirtti.

İHRA CATÇILARA E-TİCARE T TEŞVİKİ
Yurtdışı dağıtım kanallarında tek başına var olmakta zorlanan firmalar için geliştirilen Türkiye Ticaret Merkezleri'nin (TTM) sayısı artıyor. Ekonomi Bakanı Zeybekci, 8 merkezin bu kapsama alındığını belirterek, 2017'de çeşitli sektörlerde 20 tane daha açılacağını söyledi. Bu kapsamda Tahran'ın yanı sıra ilk olarak New York ve Dubai'ye de TTM açılması planlanıyor. Ekonomi Bakanı Zeybekci, firmaların küresel pazarlara daha kolay entegre olabilmesi için ihracatçılarımızın global e-ticaret sitelerine toplu üyeliklerinin teşvik edileceğini ifade ederek, "E-Ticaret sitelerine işbirliği kuruluşlarımız vasıtasıyla hemen hemen tüm ihracatçılarımızın üye olmasını sağlayacağız" diye konuştu.

5.9 MİLYAR DOLAR DO ĞRUDAN YA TIRIM
1975-2002 yılları arasında Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım tutarının toplam 15.1 milyar dolar olduğunu anımsatan Bakan Zeybekci, bu miktarın 2003'ten bugüne kadar geçen sürede 171.5 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Zeybekci, "2016 yılı Ocak-Ağustos ayı itibariyle, doğrudan yatırımlar 5.9 milyar dolar seviyesindedir" diye konuştu.

TL İLE TİCARE T YÜZDE 6.1
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türk Lirası ile ticaretin artırılmasının eylem planı içerisinde yer aldığını belirterek, "Türk Lirası ile ticareti artırmak önemli. 2002'de dış ticaretimizin yüzde 0.6'sını TL ile yapıyorduk 2016 yılının ilk 9 ayı itibarıyla bu oran yüzde 6.1'e yükseldi" yorumunu yaptı.

YERLİ ÜRETİME 3 MİLYAR DOLAR DES TEK
Bakan Zeybekci, son dönemde, yine yerli üreticilerin ithalatın olumsuz etkilerine karşı korumak amacıyla İlave Gümrük Vergisi (İGV) uygulamalarının yürürlüğe girdiğini anımsatarak, "Buna tabi ithalatın hacmi 3 milyar dolar düzeyindedir" dedi.

GB'DE REVİZYON 2017 İLK ÇEYREKTE
Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yönelik resmi müzakereler öncesinde gerekli hazırlık çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade eden Zeybekci, resmi müzakerelerin 2017 yılının ilk çeyreğinde başlatılmasının öngörüldüğünü bildirdi. Süreç kapsamında, Gümrük Birliği'nde karşılaşılan yapısal sorunların ele alınması ve AB ile tarım, kamu alımları ve hizmetler alanlarında karşılıklı pazar açılımları sağlanması amaçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı yatırımcı ilgisi aralıksız sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN