İki araçtan birinin fiyatı aynı kaldı

Maliye Bakanı Ağbal, piyasada satılan 100 araçtan 42’sinin vergisiz fiyatının 40 bin TL’nin altında olduğunu vurgulayarak, “Bunlara vergi artışı yok” dedi. Düzenlemeyle bütçeye 3 milyarlık ek gelir sağlandı

Giriş Tarihi: 26.11.2016
İki araçtan birinin fiyatı aynı kaldı

ÖTV'de yeni sistemi anlatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, artık sadece motor silindir hacminin değil, fiyat ve diğer özelliklerin de dikkate alındığını ifade etti. Karar yayımlanmadan önce otomotiv sektörü ile istişarelerde bulunduklarını ifade eden Ağbal, "ÖTV'deki genel oranlar geçerli olmak üzere aracın fiyatı belli oranlar arasında ise vergiyi aşağı çektik. Düşük fiyatlı araçlarda vergi oranlarını düşük tuttuk" dedi. Ağbal, ÖTV düzenlemesinin bütçeye katkısının 3 milyar TL olacağını söyledi.

BÜTÇEYE 3 MİLYAR LİRA GELİR
Piyasada satılan 100 araçtan 42'sinin vergisiz fiyatının 40 bin TL'nin altında olduğunu ifade eden Ağbal, "Yapılan düzenlemede fiyatı 40 bin TL'nin altındaki araçlarda vergi artışı yapmadık. Piyasada satılan 1600-2000 cc araçlarda şöyle bir dağılım söz konusu her 100 araçtan 34'ünün fiyatı 100 bin TL'nin altında" diye konuştu. Önümüzdeki dönemde sektörde daha yapısal çözümler üzerinde de çalışacaklarını anlatan Maliye Bakanı Ağbal, şunları vurguladı: "Vergi kanunları piyasadaki rekabeti asla bozmamalı, bütün aktörlere-araçlara eşit mesafede olmalı, düzenlemede buna özen gösterdik. Düzenlemede ihracat talep üzerinde olumsuz bir etki getirilmemesine önem verdik." Bakan Ağbal, sektörün Türkiye'de daha fazla yatırım yapmasını teşvik edecek, hibrit gibi yeni teknolojileri teşvik edecek yeni vergi düzenlemeleri yapabileceklerinin sinyalini verdi.

AVUKATLIK ÜCRETLERİNE DÜZEN
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen bütçe görüşmeleri sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Ağbal, Türkiye Barolar Birliği ile görüştüklerini, önümüzdeki yılbaşından itibaren şirket kuruluş işlemlerine ilişkin avukatlık ücretlerini aşağı çekeceklerini kaydetti. Ağbal, elektronik belge ve elektronik defter uygulamaları ile mükelleflerin vergiye uyum maliyetlerinin azaldığını söyledi. Ağbal, "Ekim 2016 itibarıyla e-fatura ve e-defter uygulamasına kayıtlı kullanıcı sayısı yaklaşık 52 bine ulaştı, e-arşiv fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcı sayısı ise 4 bini geçti. Düzenlenen e-fatura sayısı 330 milyona, e-arşiv fatura sayısı ise 4.5 milyara ulaştı" diye konuştu.

FETÖ'YE MALİYE BALYOZU İNDİRİLDİ
Maliye Bakanlığı Fetullahçı Terör Örgütü'nün finans ayağını kurutmaya yönelik çalışmalarına da devam ediyor. Maliye Bakanlığı bürokratlarının verdiği bilgiye göre Mali Suçları Araştırma Kurulu savcılıklardan gelen talepler üzerine FETÖ bağlantılı yaklaşık 400 dosya kapsamında 30 bine yakın kişi hakkında değerlendirme, analiz çalışması yaptı. Nisan 2017'de yapılan işlemlerin ertelenmesine yönelik düzenleme kapsamında bu terör örgütü ile bağlantılı kişilerle ilgili gönderilen şüpheli işlem bildirimlerine yönelik 200 milyon lirayı aşan işlem askıya alındı. Terörizmin finansmanıyla mücadele kapsamında tamamlanan çalışmalar sonucunda bu yıl 555 kişi hakkında ilgili savcılıklara suç duyurusu yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki araçtan birinin fiyatı aynı kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN