Petrol fiyatları uçuşa geçti

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) petrol fiyatlarını destekleyebilmek amacıyla üretimin sınırlanması için anlaşma zemini arıyor. OPEC Başkanı Barkindo'nun açıklamasının üretimde dondurma sinyali olarak algılanmasının ardından petrol tırmanışa geçti.

Giriş Tarihi: 30.11.2016 14:06
Petrol fiyatları uçuşa geçti

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), eylül ayında alınan petrol üretiminde kısıntıya gitme yönündeki tavsiye kararını görüşmek için şu sıralarda Viyana'da toplanıyor.

Görüşmelerin üretimin günlük 1,4 milyon varil azaltılması üzerine odaklandığı belirtiliyor. Bu rakam beklentilerin üzerinde.

Haberin ardından petrol fiyatları hızlı yükseldi. Brent petrol yüzde 7'ye yakın yükselişte 49,50 dolara, ABD ham petrolü de yüzde 6 artışla 48 dolara yükseldi.

OPEC içinde özellikle Suudi Arabistan ve İran arasında üretim kısıntısı konusundaki görüş ayrılıkları sürüyor. İran batılı ülkelerin yaptırımları kaldırmasının ardından petrol üretimini artırmak istiyor. İran Petrol Bakanı, dün Cezayir ve Venezuelalı mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmenin ardından bu görüşünü yinelemişti.

Suudi Arabistan ise alınacak kararın Libya ve Nijerya dışında tüm üyeleri kapsamasını istiyor. Suudilerin bunun dışındaki bir anlaşmayı reddetmeye hazırlandığı belirtiliyor.

OPEC'in eylül ayında Cezayir'deki gayriresmi toplantısında günlük üretimin 1,2 milyon varil aşağı çekilmesi konusunda karar çıkmıştı.

Toplantı öncesinde petrol fiyatları dalgalı bir seyir izlerken, Brent petrol 46.85 dolar ve ABD türü ham petrol de 45.52 dolar seviyelerinden işlem gördü.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN FLAŞ AÇIKLAMA

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"OPEC'in anlaşmaya varacağı konusunda iyimser olup olmadığını bilmiyorum. Bir anlaşmaya varmaya yaklaşıyoruz. OPEC anlaşmasının izlenmesi için uygun mekanizmaya ihtiyacı var.

OPEC'in önerdiği üretim kesintilerini kabul ediyoruz. 32,5 milyon varil/gün üretim tavanına odaklanılmış durumda. Eğer anlaşma olmazsa petrol piyasası daha yavaş toparlanır. Petrol piyasasında temel göstergeler doğru yönde ilerliyor.

OPEC dışı üretim büyümesi terse dönmüş durumda. OPEC üyesi olmayan üreticilere de üretimi kısmaları önermeleri yönünde genel bir arzu var. Eğer OPEC bir anlaşmaya varamazsa piyasalar çökmez. Bugün bir anlaşmaya varırsak, OPEC dışı üreticilere de gideceğiz"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol fiyatları uçuşa geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN