Türkiye'nin en iyi haber sitesi

13 milyon kişi ‘BES’lenecek

AvivaSA CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, otomatik katılımla birlikte, sisteme kademeli olarak 13 milyon kişinin katılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 1.12.2016
13 milyon kişi ‘BES’lenecek

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk Kurdaş, bireysel emeklilik sisteminin, son 3 yılda her yıl yaklaşık 1 milyon yeni katılımcı kazandığını söyledi. Kurdaş, "18 yaş altı nüfusa ilişkin kararın ve otomatik katılımın hayata geçmesi durumunda bu noktada yakalanan ivmenin önemli derecede artacağını düşünüyoruz" dedi. Otomatik katılımın geniş kitlelerin kolay bir biçimde BES'e dahil olmalarını sağlayacağını belirten Kurdaş, Türkiye'deki tasarruf açığının azaltılmasını sağlayacak önemli bir uygulama olarak değerlendirdiklerini kaydetti. Kurdaş, "Otomatik katılımın hayata geçmesiyle birlikte, 2023'e kadar sisteme kademeli olarak 13 milyon kişinin katılması bekleniyor" diye konuştu.

BİLGİLENME TALEBİ VAR
AvivaSA'nın otomatik katılım uygulaması için hazırlıklarını tamamladığını vurgulayan Kurdaş, "Sistemin tam olarak oturması biraz zaman alacak gibi görünüyor. İşleyiş mekanizmasının netleşeceği ikincil mevzuatın ve yönetmeliklerin çıkmasını bekliyoruz. Hazine de bu konuda yoğun mesai harcıyor. Aralık ayının ortasına doğru, bu yönetmeliklerin ve detayların çıkmasını bekliyoruz" dedi. Kurumların, şirketlerin, sektördeki tüm paydaşların bilgi toplamaya çalıştığını belirten Kurdaş, "Sektörde belki de ilk defa bu kadar yoğun bir bilgilenme talebi var. İnsan Kaynakları zirveleri gibi çeşitli etkinliklerde yer alarak ve eğitimler vererek, karar alıcıların sorularını yanıtlamaya çalışıyor, onlara çözümler sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

11.3 MİLYAR TL'LİK FONA SAHİBİZ
Meral Eredenk Kurdaş, toplam 18 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektöründe AvivaSA'nın devlet katkısı dâhil 11.3 milyar TL ile fon büyüklüğünde lider konumda olduğunu vurguladı. Kurdaş, "Türkiye'de 2 bini aşkın kurum BES'te bizi tercih ediyor. Yurt genelindeki en büyük kurumsal satış ekibine sahibiz" dedi.

125.2 MİLYAR EURO EK TASARRUF GEREKİYOR
Kurdaş, Aviva'nın, Deloitte işbirliğiyle dokuz ülkede 'Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı' araştırması yaptığını söyledi. Araştırma sonuçlarını aktaran Kurdaş, şunları anlattı: "Türkiye'nin her yıl kişi başı 3 bin 200 euro, toplamda ise 125.2 milyar euro ek tasarruf yapması gerekiyor. Bu rakam, GSYİH'nin yüzde 19'una denk geliyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
13 milyon kişi ‘BES’lenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN