6.5 milyon BES’li var

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Obalı, 6.5 milyon kişinin BES’li olduğunu belirterek, “Fon miktarı da 58 milyar TL. Otomatik BES’le bu rakam daha da artacak” dedi

Giriş Tarihi: 1.12.2016
6.5 milyon BES’li var
Vakıf Emeklilik, 16-17 Kasım 2016 tarihlerinde Uşak ve Denizli'de Bireysel Emeklilik Sistemi'nde Otomatik Katılım Uygulaması konulu iki toplantı düzenledi. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, toplantılarda Türkiye'de BES'in geldiği noktayı, otomatik katılım uygulamalarını ve Vakıf Emeklilik'in bu alandaki deneyimlerini paylaştı. Otomatik Katılım uygulamasıyla vatandaşların emeklilik döneminde refah seviyesinin artacağını belirten Obalı, tasarruf alışkanlığının gelişeceğini söyledi. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 6 milyon 486 binden fazla BES katılımcısı bulunduğunu belirten Obalı, fon miktarının ise 58 milyar lirayı aştığını kaydetti. 2017'de hayata geçecek olan otomatik katılım uygulamasıyla bu rakamların çok daha yukarıya taşınacağını ifade eden Obalı, "Bu uygulama ile vatandaşımızın emeklilik döneminde refah seviyesinin artacağını, tasarruf alışkanlığının gelişeceğini ve bu alışkanlığın Türkiye'de tabana yayılacağını düşünüyoruz" dedi.

TASARRUF ALIŞKANLIĞI ARTACAK
Otomatik katılım uygulamasının toplumun tasarruf alışkanlığı kazanması için itici bir güç olacağını vurgulayan Obalı, şöyle devem etti: "Otomatik BES ile sisteme yeni girecek olanların emeklilik planına 2017'de 7.3 milyar lira devlet katkısı yatacak. Bu da kişi başına 1.216 liralık destek demek. Sistemde olanlarla birlikte devletin 2017'de BES için yapacağı toplam katkı 10 milyar liraya yaklaşacak."

'OTOMATİK KATILIMA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ'
Vakıf Emeklilik'in bireysel emeklilik sektörünün öncü şirketlerinden olduğunu aktaran Obalı, "Otomatik Katılım uygulamasının ilk başarılı örneklerinden birini de 2014'te gerçekleştirdik. Kasım ayı itibariyle, toplam katılımcı sayısında 450 bini, fon büyüklüğünde ise 4.5 milyar TL'yi geçmiş durumdayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6.5 milyon BES’li var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN