Katılımcı sayısı yüzde 50 artacak

Giriş Tarihi: 1.12.2016
Katılımcı sayısı yüzde 50 artacak

TSB Genel Sekreteri Eroğlu, 2017’de otomatik uygulamaya geçecek olan BES’e katılımcı sayısının yüzde 50 artarak 10 milyona çıkacağını söyledi

Ocak 2017'de otomatik katılım uygulamasına geçilecek olan Bireysel Emeklilik Sistemiyle mevcutta 6.5 milyon olan katılımcı sayısının 10 milyona ulaşması bekleniyor. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, 1 Ocak 2017 itibariyle sisteme kademeli bir şekilde girişler olacağını söyledi. Eroğlu, "2017 yılı sonunda otomatik BES ile birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki katılımcı sayısının yaklaşık 10 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz" dedi. Bugüne kadar BES'e katılmamış kitlenin otomatik katılımla kolay bir biçimde tasarruf etmeye başlayacağını belirten Eroğlu, "Sektör açısından önemli olan husus, çalışanların sistemde kalma yönünde karar vermeleridir. Cayma hakkını kullanmadan sisteme devam eden kişilerin oranının yüksekliği, başarının ölçütü olacak" diye konuştu.

'TASARRUF MİKTARINI ARTIRIN'
Otomatik katılım sisteminde yüzde 25 katkı payı verileceğini hatırlatan Eroğlu, ilk iki aylık cayma süresinde sistemde kalmayı tercih edenlere de bir kereye mahsus olmak üzere 1.000 TL katkı yapılacağını kaydetti. Halihazırda BES'i bulanan katılımcılardan otomatik katılıma girecek olanlara da tavsiyelerde bulunan Eroğlu, şunları anlattı: "Eğer imkânları varsa devletin sunduğu bu büyük avantajdan faydalanmak için her iki sistemde da kalmaları ve tasarruf miktarını artırmalarını tavsiye ediyorum. Aynı anda iki ödeme yapamayacaklara tavsiyem ise mevcut kazanılmış haklarını kaybetmemeleri için 3'üncü basamakta devam etsinler. Zira 1000 TL'lik bonus dışında devlet katkısı her iki sistemde de aynı."

OPERASYONEL SÜREÇLER SAĞLIKLI İŞLEYECEK
Sistemin 2017'de hayata geçeceğini dikkate aldıklarını aktaran Eroğlu, bu süreyi etkin bir şekilde kullanmayı planladıklarını ifade etti. Eroğlu, "Bu çerçevede emeklilik şirketlerinin işverenlerle yürütülecek olan süreçleri tamamlamaları da önem arz ediyor" dedi. SGK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yürütülecek olan işlemlerin de kurgulanmasına başlandığını belirten Eroğlu, süreçlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve sistemin sorunsuz bir şekilde başlaması için sektörün yoğun bir şekilde çalıştığını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katılımcı sayısı yüzde 50 artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN