HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

! - için müjdeli haber geldi mi?

2017 yılının gelmesi ile birlikte için yeni çalışmalar bekleniyor. 2017 Emeklilikte yaşa takılanların gözü kulağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılacak açıklamaya çevrildi. Emekli adayları son günlerde konuyla ilgili haberleri aratıyor. Peki nedir? Erken emeklilik var mı, yasası çıktı mı? Binlerce emekli adayının heyecanla beklediği son dakika gelişmelerine bu başlık altından ulaşabilirsiniz. İşte erken emeklilikte son durum...

Giriş Tarihi: 3.2.2017 17:22 Güncelleme Tarihi: 3.2.2017 17:23
Erken emeklilikte son durum! - Emeklilikte yaşa takılanlar için müjdeli haber geldi mi?

Emeklilikte yaşa takılanlar 2017'de emekli olma hayali ile beklemeye devam ediyor. Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) gözü kulağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılacak olan açıklamaya çevrildi. Erken emeklilik geliyor mu? Erken emeklilikte son durum nedir?Binlerce emekli adayının heyecanla beklediği tüm detayları ve gelecek son dakika açıklamaları sabah.com.tr'den bulabilirsiniz. İşte erken emeklilikte son durum...

2017 ERKEN EMEKLİLİKTE SON DURUM

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti.SSK'lı da 8 Eylül 1999'a kadar emeklilik için iki şart vardı.

ERKEN EMEKLİLİKTE SON DURUM! - EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR NE OLACAK? MÜJDELİ EYT HABERİ GELDİ Mİ?

Birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim şartı daha geldi.

8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi.

Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu.

Vatandaşlar ise en çok yeni yılla birlikte 2017'de erken emeklilik konusunda müjdeli bir haber bekliyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım'ın sinyalini verdiği Başkanlık Sistemi için referandum sinyalide seçim öncesi vatandaşları önümüzdeki yıl için ümitlendirmeye yetti.

?ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 5 FORMÜL

Tüm çalışanların hayali emekli olmak. Ülkemizde çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. İşte erken emekliğin formülleri:
Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasındangeçiyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR? - İŞTE GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN FİYATI!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken emeklilikte son durum! - Emeklilikte yaşa takılanlar için müjdeli haber geldi mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN